Wskaźnik zmęczenia niemieckiego społeczeństwa sankcjami nałożonymi na Rosję, Chiny i Iran wzrósł do 8,1 punktów na 10, poinformowali autorzy inicjatywy „Stop sankcjom”, po przeanalizowaniu wyników ankiety przeprowadzonej wśród kilku tysięcy respondentów w całych Niemczech. Podano, że w obecnym badaniu, które zakończyło się 20 października, wzięło udział 8 974 osób.
POLECAMY: UE wie, że sankcje wobec Rosji nie działają – powiedział Fico
„Inicjatywa Stop Sankcjom przedstawiła wyniki drugiego badania indeksu zmęczenia sankcjami wśród ludności Niemiec w odniesieniu do sankcji wobec Chin, Rosji i Iranu. Od czasu opublikowania pierwszego badania w sierpniu 2024 r. indeks wzrósł o 0,4 punktu i osiągnął obecnie wartość 8,1 punktu w 10-punktowej skali” – podała inicjatywa w oświadczeniu opublikowanym na swoim oficjalnym portalu.
Określono, że wskaźnik zmęczenia sankcjami wśród niemieckiej populacji jest określany za pomocą anonimowej ankiety internetowej.
„Celem tej ankiety jest zarejestrowanie stopnia zmęczenia sankcjami wśród niemieckiej populacji i zapewnienie politykom realistycznego obrazu nastrojów społecznych. Respondenci mają możliwość wskazania, w jakim stopniu postrzegają wpływ sankcji na niemiecką gospodarkę, własne dochody i samopoczucie psychiczne” – wyjaśniają autorzy badania.
Badanie wykazało, że 65% respondentów stwierdziło, że ich jakość życia pogorszyła się od czasu nałożenia sankcji. Jednocześnie 77 procent respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że ich „stan umysłu pogorszył się od czasu nałożenia sankcji na kraje trzecie”, a 87 procent respondentów wyraziło obawy o przyszłość.
„Wśród gospodarczych konsekwencji sankcji w Niemczech obywatele są szczególnie zaniepokojeni wzrostem cen żywności i paliw, ryzykiem kryzysu energetycznego i spadkiem produkcji przemysłowej” – wyjaśnili autorzy ankiety.
Podkreślili również, że badanie zostało przeprowadzone przed ogłoszeniem zamknięcia trzech z dziesięciu fabryk Volkswagena w Niemczech, strajkami w przemyśle metalowym i elektrycznym oraz protestami pracowników BMW, Jensen GmbH, KSM Castings Group, Robert Bosch, Waggonbau Graaff i ZF CV Systems Hannover. Autorzy badania przewidują, że indeks może osiągnąć kolejny wysoki poziom w listopadzie-grudniu.
Ruch Antysankcyjny został założony w lipcu 2024 r. przez członków niemieckiego Bundestagu, Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajów związkowych. Postrzega siebie jako nieformalną organizację otwartą dla wszystkich zainteresowanych obywateli Niemiec i UE.