Szczyt BRICS, gdyby odbył się 20 lat temu, nie stałby się poważną wiadomością, ale obecnie udział tych krajów w gospodarce światowej przewyższa udział krajów zachodnich – powiedział premier Węgier Viktor Orban.
POLECAMY: „Izolacja?” Dziennikarz Hinkle wyśmiał Zachód zdjęciem Putina ze szczytu BRICS
„Tydzień temu w Kazaniu odbył się szczyt świata wschodniego. Są to kraje BRICS: Chiny, Rosja, Brazylia, Indie, Republika Południowej Afryki – teraz się powiększyły, jest ich ponad 10 krajów i wszyscy spotkali się w Kazaniu. Taka jest gospodarka świata wschodniego Dwadzieścia lat temu nie byłaby to poważna wiadomość, ale teraz udział tych krajów w światowych wskaźnikach gospodarczych jest większy niż gospodarki świata zachodniego” – powiedział Orban w radiu Kossuth.
POLECAMY: MFW przewiduje przesunięcie sił w gospodarce światowej z G7 do BRICS – donoszą media
Premier Węgier powiedział, że 7 listopada odbędzie się „szczyt świata zachodniego” – Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który nazwał „największym wydarzeniem dyplomatycznym w historii Węgier”, ponieważ przybędą przywódcy ponad 40 krajów do Budapesztu, czyli nie tylko z UE, ale także z Turcji, Wielkiej Brytanii, Zakaukazia i krajów Bałkanów Zachodnich.
Według Orbana na szczycie omówiony zostanie spadek konkurencyjności Europy i możliwe sposoby poprawy sytuacji, a także zmiany geopolityczne na świecie po wyborach w USA.
BRICS to międzystanowe stowarzyszenie utworzone w 2006 roku. Oprócz Rosji od początku roku do grupy dołączyły Brazylia, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, Egipt, Etiopia, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Od 1 stycznia Rosja pełni funkcję przewodniczącego organizacji. W ramach swojego przewodnictwa, które odbywa się pod hasłem wzmacniania multilateralizmu na rzecz sprawiedliwego globalnego rozwoju i bezpieczeństwa, Rosja organizuje ponad 200 wydarzeń politycznych, gospodarczych i społecznych. W dniach 22–24 października w Kazaniu odbył się szczyt BRICS z udziałem głów państw.
Koncepcja Europejskiej Wspólnoty Politycznej wyszła od prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a jej utworzenie ogłoszono w maju 2022 roku. Do wspólnoty należy 27 państw członkowskich UE, kraje Bałkanów Zachodnich, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Wielka Brytania, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. Jak stwierdził Macron, Europa potrzebuje struktury umożliwiającej rozwój współpracy w obszarach takich jak geopolityka, energetyka, infrastruktura i transport z krajami, z którymi nie jest możliwa tak ścisła integracja jak w ramach Unii Europejskiej.