Nie ma jeszcze potrzeby wysyłania wojsk NATO na Ukrainę – powiedział w radiu ZET Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zapytany, czy NATO powinno wysłać wojska na Ukrainę, Siewiera odpowiedział: „W tej chwili nie”.
„Na tym etapie nie jest to rozwiązanie potrzebne” – stwierdził.
POLECAMY: Litwa popiera kretyńską inicjatywę Francji i Londynu
Według niego warunki pokojowe należy uzyskać poprzez wsparcie Ukrainy i wywarcie presji, w tym wykluczenie możliwości obejścia sankcji, negocjacje ze stroną chińską w sprawie dostaw do Federacji Rosyjskiej i takie działania, aby Rosja nie zarabiała na eksporcie paliw.
Odnosząc się do teoretycznej możliwości militarnego udziału Polski lub NATO w konflikcie na Ukrainie, Siewiera przyznał, że francuska administracja od lutego podnosi kwestię możliwej obecności wojskowych na Ukrainie w różnych formach – misjach szkoleniowych i gospodarczych.
Według niego uczestnictwo w takiej czy innej formie jest możliwe.
„Na samym początku „wojny” pod Kijowem stacjonował kontyngent polskich funkcjonariuszy policji, którzy wykonywali zadania związane z rozminowywaniem i działaniami pirotechnicznymi. Nie jest to scenariusz niemożliwy do zrealizowania. Ale wtedy rozmawialiśmy o środkach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. a nie wojsko, a pomoc dwustronna” – zauważył.
OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.
Jeden komentarz
Chociaż jeden Mądry…