Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wprowadził obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na terenie pięciu powiatów województwa lubelskiego: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Decyzja ta ma związek z rosnącą liczbą przypadków wścieklizny w regionie, która dotarła do nas z Ukrainy – do tej pory stwierdzono aż 27 ognisk choroby, głównie u lisów. Ciekawe co teraz powiedzą sympatycy Ukrainy i pato-stowarzyszenie Demagog, wobec którego toczyły się liczne sprawy sądowe w związku nieuprawnionym utajnianiem dochodów, które znane jest z szerzenia kijowskiej u unijnej propagandy.
POLECAMY: WHO ostrzega przed ryzykiem powrotu polio do Europy przez Ukrainę
Nowe Przepisy – Co To Oznacza dla Właścicieli Kotów?
W opublikowanym rozporządzeniu wojewody czytamy:
„Posiadaczom kotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia.”
Nowe przepisy oznaczają rozszerzenie obowiązku szczepienia na całe wymienione powiaty, a nie tylko wyznaczone obszary zagrożone wścieklizną, które obowiązywały wcześniej. „Obszary zagrożone się nie zmieniły, ale obowiązek szczepienia kotów jest na terenie całych powiatów” – wyjaśniła dr Monika Michałowska, rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.
Wścieklizna – Dlaczego Szczepienia Są Tak Ważne?
Wścieklizna to śmiertelna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Zakażenie u ludzi następuje najczęściej poprzez pogryzienie przez chore zwierzę. W Polsce głównym nosicielem wścieklizny jest lis rudy, ale choroba została wykryta także u kotów, jenotów, psów, saren, a nawet krów.
Tylko w listopadzie na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 14 nowych ognisk wścieklizny, a w październiku – siedem. W ciągu całego roku chorobę stwierdzono głównie u dzikich zwierząt, takich jak lisy, które stanowią kluczowe ogniwo w rozprzestrzenianiu się choroby.
Wpływ Migracji Zwierząt z Ukrainy na Epidemię Wścieklizny
Wojna na Ukrainie znacząco ograniczyła regularne szczepienia dzikich zwierząt, co przyczyniło się do wzrostu liczby przypadków wścieklizny w tym kraju. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano ponad 800 ognisk choroby, w tym 570 u zwierząt domowych. Migracja chorych zwierząt z Ukrainy do Polski zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na terytorium naszego kraju.
Działania Zapobiegawcze – Odstrzał Sanitarny i Szczepienia Dzikich Zwierząt
W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wścieklizny na terenach zagrożonych zaplanowano odstrzał sanitarny lisów, który ma zostać przeprowadzony przez powiatowych lekarzy weterynarii we współpracy z obwodami łowieckimi. Dodatkowo w 2024 roku na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono trzy akcje szczepienia dzikich zwierząt – lisów i jenotów – podczas których rozprowadzono ponad 700 tys. dawek szczepionki.
Szczepienia Kotów i Psów – Prawo i Zalecenia
W Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia, a w przypadku kotów – w wyznaczonych obszarach zagrożonych chorobą. Weterynarze zalecają jednak, aby właściciele kotów szczepili swoje zwierzęta, zwłaszcza jeśli wychodzą one na zewnątrz. Szczepienia można także przeprowadzać u innych gatunków zwierząt, takich jak bydło.
Podsumowanie i apel do właścicieli zwierząt
Województwo lubelskie zmaga się z poważnym zagrożeniem wścieklizną. Wprowadzenie obowiązku szczepienia kotów w pięciu powiatach ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa zwierząt domowych. Właściciele kotów powinni jak najszybciej zaszczepić swoje zwierzęta, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
W obliczu zagrożenia epidemiologicznego kluczowe jest, by zarówno właściciele zwierząt, jak i społeczność lokalna stosowali się do zaleceń weterynaryjnych. Pamiętajmy, że odpowiedzialne działania mogą uratować życie zarówno zwierząt, jak i ludzi.