Z Oficjalnej strony szczepienia.pzh.gov.pl możemy wyczytać: „W latach 2014–2016 odsetek dzieci, które zaszczepiono zgodnie z programem szczepień trzecią dawką DTP przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi był bardzo mały (20%). Zmniejszył się również odsetek dzieci zaszczepionych zgodnie z kalendarzem przeciwko odrze i w latach 2010–2016 wynosił jedynie 31–57%, czyli znacznie poniżej progu wymaganego dla osiągnięcia odporności populacyjnej (>95%), co doprowadziło do wybuchu epidemii odry w latach 2017–2019 (w Ukrainie zgłoszono wówczas prawie 100 000 zachorowań.”
Podczas gdy naszym kraju jest już 2,5 miliona „uchodźców” nazwanych przez MSWiA wysiedleńcami, a ponad 100 tys. rozpoczęło naukę w szkołach – planowane zasady szczepień są wciąż mało precyzyjne.
Co prawa od 26 marca br. obowiązuje rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Na podstawie tego rozporządzenia wprowadzono tzw. szczepienia akcyjne jednak jak, wynika z treści uzasadnienia tego dokumentu, mają one charakter dobrowolny. Zgodnie z założeniem za realizację tych zapisów ma odpowiadać dobrze nam znany z nękania przez ponad 2 lata przedsiębiorców i obywateli sanepid, ale szczegółów brak.
Wprowadzone przepisy przez Ministerstwo Pandemii nie uregulowały najbardziej istotnych kwestii w tym zakresie dotyczących uprawnienia do kwalifikowania i wykonania iniekcji. W efekcie wciąż nie ma systemowego rozwiązania. Zgodnie z obowiązującymi od dawna przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązek szczepień dotyczy osób przebywających w Polsce ponad trzy miesiące. W Polsce obowiązek ten mają tylko i wyłącznie dzieci, a zarażać mogą też dorośli przybysze z Ukrainy, u których ze szczepieniami raczej jest na bakier.
Wbrew twierdzeniu i zapewnieniu Ministerstwa Pandemii na chwilę obecną nie ma specjalnego i oddzielnego finansowania, programu szczepień dedykowanego wszystkim obywatelom Ukrainy. Warto w tym miejscu dodać, ze nie dla wszystkich są one też obowiązkowe. Zgodnie z art. 17 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi osoby przebywające na terytorium Polski przez okres krótszy niż trzy miesiące są zwolnione z obowiązku poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Przebywając zatem dłużej niż okres karencji wymieniony w ustawie, powinny się zaszczepić. W związku z powyższym przybysze, którzy do Polski przybyli np. 24 czy 25 lutego zaszczepić powinny się po 24 maja. Jednak przepis ten nie dotyczy każdego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych obowiązek szczepienia przeciw gruźlicy jest wobec dzieci do 15 roku życia – potem już nie zaleca się szczepić, ani doszczepiać, a przeciw krztuścowi, odrze i polio do 19 roku życia.
Ile będzie Polaków kosztować akcja szczepień dzieci z Ukrainy?
NFZ płaci 108 zł za poradę związaną z oceną stanu zaszczepienia oraz stanu zdrowia wraz ze szczepieniem dla osoby spoza listy świadczeniobiorców, do jakich zalicza się „gości” z Ukrainy, a za realizacje IKSz – 48 zł. Wysokość tych stawek wynika zarządzeniem prezesa NFZ nr 38/2022 z 29 marca.
W tym miejscu należy dodać, że w świetle przepisów obowiązujących przybysze z Ukrainy nie mogą wybrać lekarza POZ. W konsekwencji powoduje trudność w zachęcaniu ich do zaszczepienia.
Przecież przybysze nie przyjechali tu się szczepić co, zostało już przez nas opisane w artykule: Kraska zdegustowany. Ukraińcy nie chcą się szczepić
Nie zapomnijmy jednak o tym ze w świetle wprowadzonych przepisów o szczepieniach akcyjnych nie są one obowiązkowe co powoduje, że przybysze, którzy z natury nie są chętni do szczepienia nie będą zobowiązani do ich wykonania.
Przypominamy, że sanepid wydał już ostrzeżenie o możliwości pojawienia się choroby polio z uwagi na inwazję „gości”, a minister Kraska poinformował o pojawieniu się pierwszych ognisk WZW typu A.
Polecamy również artykuł:
source:https://www.prawo.pl/zdrowie/krztusiec-odra-szczepienia-obywateli-ukrainy-problemy,514409.html
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy dla Was każdego dnia.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Zaobserwuj nas na Google news: Klikając Tutaj
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna bezpłata jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU. Jeśli temat jest przez nas opublikowany na blogu nie przewidujemy możliwości udzielenia porady pro bon. W takim przypadku każda osoba posiada prawo zamówienia drogą @ porady płatnej.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
sc:https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/co-wiemy-na-temat-stanu-zaszczepienia-dzieci-w-ukrainie-przed-chorobami-zakaznymi-przed-ktorymi-chronia-szczepienia/