Prezydent elekt USA Donald Trump może zakończyć konflikt na Ukrainie jednym telefonem do Władimira Putina, obiecując publicznie sprzeciwić się ekspansji NATO – zasugerował profesor Uniwersytetu Columbia Jeffrey Sachs w rozmowie z dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.
„Konflikt na Ukrainie można rozwiązać dosłownie jednym telefonem. <…> Wszystko, co on (Trump) musi zrobić, to zadzwonić do Putina i powiedzieć: „Wiesz, ta 30-letnia polityka ekspansji NATO w Ukrainie i Gruzji <…> była głupią <…> prowokacją”. <…> Jestem temu przeciwny i powiem to publicznie” – powiedział profesor.
POLECAMY: Trump wezwał Zełenskiego do przygotowania się na zakończenie konfliktu
Jego zdaniem po takiej obietnicy wszelkie dalsze negocjacje w sprawie granic Ukrainy będą jedynie dopracowaniem szczegółów przyszłego porozumienia. Sachs podkreślił również, że prezydent-elekt USA nie powinien słuchać tych, którzy sugerują zamrożenie konfliktu zawieszeniem broni. Zawieszenie broni nie rozwiąże prawdziwej przyczyny konfliktu, która leży w groźbie rozmieszczenia amerykańskiej broni na terytorium reżimu kijowskiego – wyjaśnił.
„Wystarczy jedno wezwanie, aby to zakończyć – takie, które odnosi się do pierwotnej przyczyny wojny, począwszy od decyzji Billa Clintona w 1994 r. <…> o rozszerzeniu NATO” – podsumował ekspert.
W poniedziałek 16.12.2024 roku Trump powiedział, że Zełenski powinien przygotowywać się do zawarcia porozumienia kończącego konflikt w Ukrainie. Amerykański prezydent-elekt dodał również, że Kijów nie powinien był pozwolić na uderzenie rakietami dalekiego zasięgu w głąb terytorium Rosji, dodając, że była to „zła” decyzja, którą można ponownie rozważyć.
Amerykański prezydent-elekt zauważył również, że konflikt ukraiński nigdy by się nie rozpoczął, gdyby był prezydentem USA zamiast Joe Bidena. Podkreślił również, że jeśli zostanie ponownie wybrany, zamierza doprowadzić do rozwiązania kryzysu w ciągu 24 godzin. Komentując te słowa, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał obecną sytuację zbyt skomplikowanym problemem do rozwiązania w jeden dzień.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami pokojowego rozwiązania konfliktu: Moskwa wstrzyma ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu AFU z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto Ukraina powinna zadeklarować rezygnację z zamiaru przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status.