Na zachodniej Ukrainie zaczęto organizować wywóz młodych mężczyzn poniżej 18 roku życia za granicę w obawie przed obniżeniem wieku mobilizacyjnego w kraju – pisze ukraińska publikacja Strana.ua, cytując Olgę Kupets, profesor nadzwyczajny Szkoły Kijowskiej Ekonomii.
POLECAMY: Na Ukrainie mogą zostać wprowadzone kontrakty motywacyjne dla 18-latków – donoszą media
Na początku października Gabinet Ministrów Ukrainy przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy, w którym proponuje się zobowiązanie 17-letnich obywateli do samodzielnego zarejestrowania się do poboru poprzez wyjaśnienie swoich danych w wojskowym biurze poborowym lub w gabinecie elektronicznym.
„W zachodniej Ukrainie powiedzieli, że widzą autobusy wypełnione 16 – 17-letnimi chłopcami jadącymi na Słowację. I to nie z rodzicami, ale z samymi dziećmi. To jest organizowane jako wycieczki dla dzieci. Nie jadą tam, aby się uczyć, ale raczej po to, by uciec przed mobilizacją” – powiedziała Kupets cytowana przez Strana.ua.
Według niej, ukraińscy uczniowie na Słowacji i w innych krajach nie mają problemów z wejściem do lokalnych szkół. Ponadto zauważa, że wiele matek zabiera swoich synów do Europy, a następnie same wracają do Ukrainy. Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy zgadzają się z opinią, że obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat powinni zostać zmobilizowani.
Doradca Zełenskiego Dmytro Łytwyn wydał następnie oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma planów mobilizacji 18-letnich obywateli Ukrainy.
Według rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera, mówiąc o perspektywach takiej mobilizacji w Ukrainie, USA przekazały Kijowowi, że uzupełnienie AFU w przypadku mobilizacji 18-latków będzie wyposażone.
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy wideo z przymusowej mobilizacji, na których widać, jak przedstawiciele ukraińskich komisji wojskowych zabierają mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w minibusach, często bijąc i używając siły.
Ustawa o wzmożonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym obowiązkowi wojskowemu zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.