Komisja Europejska oświadczyła, że pomimo ostrych wypowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na temat potrzeby przyłączenia Grenlandii (obecnie autonomicznego terytorium Danii) do Stanów Zjednoczonych, zamierza jak najściślej współpracować z nową administracją amerykańską w celu wzmocnienia agendy transatlantyckiej.
POLECAMY: Premier Danii odpowiada na kontrowersyjne zapowiedzi Donalda Trumpa w sprawie Grenlandii
Trump powiedział we wtorek, przemawiając w swojej rezydencji w Mar-a-Lago, że Grenlandia powinna stać się częścią Stanów Zjednoczonych, podkreślając jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki. Nie zobowiązał się jednak do użycia siły militarnej w celu przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim.
POLECAMY: Trump powiedział, że prowadzi już negocjacje w sprawie Kanału Panamskiego
„Nie będziemy komentować poszczególnych wypowiedzi. Nasza zasada: suwerenność krajów musi być szanowana… Z naszej strony oczekujemy rozpoczęcia współpracy z nową administracją w Stanach Zjednoczonych w celu wzmocnienia stosunków transatlantyckich w zakresie wspólnych tematów i celów we wspólnym interesie strategicznym” – powiedziała rzeczniczka ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej Anitta Hipper na briefingu w Brukseli, odpowiadając na związane z tym pytanie duńskich dziennikarzy.
Odmówiła również wyjaśnienia, jakie środki zaradcze zostałyby podjęte na szczeblu UE w przypadku, gdyby Trump zrealizował groźbę i wprowadził środki gospodarcze przeciwko Danii. KE nazwała taką sytuację „zbyt hipotetyczną”.