Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości Andrzej Krasnodębski przedstawił zarzuty dyscyplinarne członkowi neoKRS Maciejowi Nawackiemu który był twarzą „dobrej zmiany” Ziobry w upolitycznianiu wymiaru sprawiedliwości oraz represjonowaniu sędziów walczących o praworządność. Sprawa jest szeroko komentowana, ponieważ dotyczy nie tylko kwestii organizacyjnych w wymiarze sprawiedliwości, ale także respektowania orzeczeń sądowych oraz funkcjonowania niezależności sędziowskiej.
POLECAMY: Prokuratura chce postawić zarzuty sędziemu neoKRS Maciejowi Nawackiemu
Zarzuty wobec Nawackiego
Wobec członka neo-KRS Macieja Nawackiego który był twarzą „dobrej zmiany” Ziobry w upolitycznianiu wymiaru sprawiedliwości sformułowano pięć zarzutów dyscyplinarnych, z których każdy dotyczy działań mających wpływ na sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna oraz innych aspektów jego pracy na stanowisku Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Zarzut 1: Przekroczenie uprawnień wobec Pawła Juszczyszyna
Najbardziej szczegółowy zarzut dotyczy działań Macieja Nawackiego podejmowanych wobec sędziego Pawła Juszczyszyna w latach 2019–2023. Wśród wymienionych czynów znalazły się m.in.:
- Zarządzenie natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Juszczyszyna w 2019 roku.
- Wykonywanie uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 2020 roku, która zawiesiła sędziego Juszczyszyna w obowiązkach i obniżyła jego wynagrodzenie.
- Ignorowanie orzeczeń sądów, w tym:
- Postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 2021 roku, które nakazywało przywrócenie Juszczyszyna do pełnienia obowiązków.
- Wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 2021 roku, potwierdzonego w 2022 roku przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, który nakazywał przywrócenie Juszczyszyna do orzekania.
- Postanowień z 2023 roku, które również zabezpieczały prawo Juszczyszyna do orzekania.
Zarzut 2: Odmowa zgody na udział w konferencji
Drugi zarzut dotyczy sytuacji z listopada 2022 roku, kiedy to Maciej Nawacki miał nie wyrazić zgody na udział sędziego Juszczyszyna w konferencji „Sędziowie pod presją – punkt przełomowy instytucji sądowych”.
Zarzut 3: Podarcie wniosku sędziów podczas zebrania
W lutym 2020 roku podczas Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki miał ostentacyjnie podrzeć wniosek podpisany przez 32 sędziów, dotyczący rozszerzenia porządku obrad o głosowanie nad projektami uchwał. Tego typu zachowanie zostało uznane za uchybienie godności urzędu sędziego.
Zarzut 4: Odmowa sprawowania wymiaru sprawiedliwości
W okresie od września do listopada 2024 roku Maciej Nawacki miał odmówić sprawowania wymiaru sprawiedliwości w sprawach przydzielonych mu w systemie KRZ. Tego rodzaju działanie również zostało uznane za uchybienie godności urzędu i utrudnianie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Zarzut 5: Działalność dydaktyczna mimo sprzeciwu
Ostatni zarzut dotyczy prowadzenia zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pomimo sprzeciwu Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie z października 2024 roku.
Kontekst prawny
Podstawą prawną dla przedstawienia zarzutów są przepisy art. 107 § 1 pkt 2 i 5 ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”, które określają uchybienia godności urzędu oraz inne przewinienia dyscyplinarne sędziów. Zarzuty obejmują działania podjęte przez Macieja Nawackiego w ramach jego funkcji prezesa sądu, co podkreśla znaczenie przestrzegania orzeczeń sądowych oraz zasad etyki zawodowej.
Rozstrzygnięcie tej sprawy będzie miało istotny wpływ na dalsze kształtowanie się zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz relacji między sędziami a organami nadzorczymi.