Elon Musk, właściciel platformy X, został oskarżony przez „Washington Post” o szerzenie dezinformacji i denializmu klimatycznego. Głównym powodem były jego posty dotyczące pożarów w Kalifornii, które od wtorku pustoszą południowe rejony stanu. W swoim artykule „WP” zarzuca Muskowi bagatelizowanie wpływu „zmian klimatycznych” na katastrofy naturalne oraz krytykowanie działań władz lokalnych.
Musk kontra narracja klimatyczna
„Washington Post” przeanalizował kilkadziesiąt postów Muska na platformie X, w których sugeruje, że głównymi przyczynami pożarów są nadmierne regulacje i niewłaściwe zarządzanie, a nie bezpośrednie skutki zmian klimatycznych. Według gazety Musk używa swojego profilu – śledzonego przez ponad 212 milionów użytkowników – jako narzędzia do promowania własnej narracji politycznej.
POLECAMY: Musk i Putin na okładce niemieckiego magazyny oskarżeni o manipulację niemieckie wybory
W jednym z wpisów Musk odniósł się do reportażu, w którym kobieta-strażak mówiła o wątpliwościach dotyczących swojej sprawności fizycznej. Musk skomentował to słowami: „To jest poważnie popieprzone”. W innym poście wspierał twierdzenia Joe Rogana i Mela Gibsona, że środki przeznaczone na walkę z bezdomnością mogłyby być lepiej wykorzystane na zabezpieczenie przed pożarami.
This is seriously messed up https://t.co/TCuxGxIVfw
— Elon Musk (@elonmusk) January 10, 2025
Czy pożary w Kalifornii to wynik złego zarządzania?
W innym wpisie właściciel X zgodził się z Joe Roganem i Melem Gibsonem, którzy wskazywali, że władze Kalifornii wydały 24 miliardy dolarów na walkę z bezdomnością, nie wydając ani centa na zabezpieczenie przed pożarami.
– Wszystkie nasze podatki prawdopodobnie poszły na żel do włosów Gavina – stwierdził Gibson, odnosząc się do gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma.
– Cóż, to ta sama drużyna, która była w San Francisco, a oni przyjechali do LA i robią to samo, co w San Francisco. San Francisco jest teraz apokaliptyczne – dodał Gibson.
— Elon Musk (@elonmusk) January 9, 2025
Musk przytoczył także dane, które wskazują na problemy strukturalne w Kalifornii. Przykładem jest propozycja nr 1 z 2014 roku, zakładająca budowę zbiorników wodnych. Pomimo upływu dekady, nie ukończono ani jednego projektu. W swoim poście Musk podkreślił, że:
„Ryzyko zmiany klimatu jest realne, tylko znacznie wolniejsze, niż twierdzą alarmiści. Ogromna strata domów w Los Angeles spowodowana jest przede wszystkim:
- Nonsensowna nadmierna regulacja, która uniemożliwiała tworzenie pasów przeciwpożarowych i wycinkę krzaków.
- Złe zarządzanie na szczeblu stanowym i lokalnym, skutkujące niedoborem wody.”
New government is needed for California https://t.co/xWNm8KA0Id
— Elon Musk (@elonmusk) January 9, 2025
W innym wpisie Musk odniósł się także do zmian klimatu i odpowiedzialności władz za nieudolną walkę z pożarami.
„Ryzyko zmiany klimatu jest realne, tylko znacznie wolniejsze, niż twierdzą alarmiści.
Ogromna strata domów w Los Angeles spowodowana jest przede wszystkim:
1. Nonsensowna nadmierna regulacja, która uniemożliwiała tworzenie pasów przeciwpożarowych i wycinkę krzaków.
2. Złe zarządzanie na szczeblu stanowym i lokalnym, skutkujące niedoborem wody” – wskazał.
Exactly. Climate change risk is real, just much slower than alarmists claim.
— Elon Musk (@elonmusk) January 9, 2025
The immense loss of homes in LA is primarily due to:
1. Nonsensical overregulation that prevented creating fire breaks and doing brush clearing.
2. Bad governance at the state and local level that… https://t.co/KByGVCjQ8N
Krytyka ze strony ekspertów i mediów
„Washington Post” zauważa, że posty Muska były na szczycie najpopularniejszych wiadomości na platformie X, a po kliknięciu użytkownicy byli kierowani głównie do treści krytykujących Demokratów. Według gazety, Musk wykorzystuje swoją platformę do „podsycania oburzenia i teorii spiskowych”.
Isabelle Frances-Wright z Instytutu Dialogu Strategicznego dodała, że:
„Wykorzystanie X przez Muska do promowania jego narracji politycznej pokazuje, jak platforma zmienia się w megafon dla jego poglądów. Nawet jeśli X stał się mniej wiarygodny pod pewnymi względami, pozostaje centrum wiadomości w czasie rzeczywistym.”
Pożary w liczbach
Pożary w Kalifornii spowodowały śmierć co najmniej 10 osób, a ewakuowano ponad 180 tysięcy ludzi. Żywioł strawił tysiące budynków na powierzchni 120 km², co odpowiada wielkości San Francisco. Lokalne władze twierdzą, że „dezinformacja” rozpowszechniana na platformach takich jak X utrudnia skuteczną reakcję na kryzys.