W ostatnich latach relacje między chrześcijanami a żydami znacząco się poprawiły, co podkreślili uczestnicy obchodów Dnia Judaizmu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Międzyreligijny dialog, który trwa już od dekad, staje się kluczowym elementem budowania porozumienia i zrozumienia w podzielonym świecie.
POLECAMY: Skandal! KUL zaprasza na obchody pogańskiej Chanuki
Dlaczego dialog międzyreligijny jest ważny?
– Ten dialog jest zawsze bardzo ważny, ale szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy mamy tyle wojen, nienawiści, niepokojów, tyle podziałów między ludźmi, powinniśmy budować to, co nas łączy – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Wskazał on na rolę Dnia Judaizmu, obchodzonego od 28 lat, jako platformy do pogłębiania wzajemnego zrozumienia.
Jednym z kluczowych miejsc wspierających te działania jest Centrum Relacji Katolicko-żydowskich im. Abrahama J. Heschela, funkcjonujące na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Centrum to inicjuje liczne spotkania i projekty, które przynoszą konkretne owoce w postaci wzrostu wiedzy i budowania pokojowych relacji.
Postęp w relacjach chrześcijańsko-żydowskich
Według rabina i kantora Symchy Kellera, ostatnie dekady przyniosły „gigantyczny postęp” w relacjach chrześcijańsko-żydowskich. – Kiedy w 1992 roku objąłem funkcję rabina Łodzi, wzajemne porozumienie było bardzo trudno osiągalne, głównie z powodu braków podstawowej wiedzy o obu religiach – wspomina Keller. Dziś, jak zauważa, wiedza ta znacząco się poprawiła, co widoczne jest szczególnie w małych miejscowościach, gdzie ludzie coraz częściej pytają i starają się zrozumieć drugą stronę. Uprzedzenia są stopniowo zastępowane przez chęć wzajemnego poznawania.
Kluczowe znaczenie deklaracji „Nostra aetate”
S. dr Katarzyna Kowalska, współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i członkini Zgromadzenia Sóstr Matki Bożej Syjonu, podkreśla, że przełomem w relacjach katolicko-żydowskich była Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” ogłoszona w 1965 roku. Dokument ten zapoczątkował nową erę wzajemnego szacunku i współpracy.
– Dzień Judaizmu jest okazją, aby kontynuować ten dialog. A dialog to droga, to trud, który trzeba podejmować codziennie i ten dialog ma się przekładać na czyny w społeczeństwie – zaznaczyła s. dr Kowalska. Jej zdaniem, oprócz teologicznych aspektów dialogu, ważne jest poznawanie współczesnego judaizmu, jego różnorodności oraz kontekstu politycznego i społecznego, w którym funkcjonuje.
Jubileusz jako czas refleksji
Tegoroczny Dzień Judaizmu zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele katolickim. Ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, przypomniał, że o jubileuszu i jego znaczeniu wspominają już księgi Tory.
– W Księdze Kapłańskiej jubileusz jawi się jako szczególny czas wnikania w dzieła Boże. Rozwijają to prorocy, którzy uważają, że jubileusz to nie powinno być tylko radosne świętowanie, ale duchowe, głębokie spotkanie z Bogiem – powiedział ks. Wróbel.
Międzyreligijna wymiana wiedzy
W ramach obchodów odbył się wykład prof. Roberta Schine’a z Middlebury College (USA) o jubileuszu w tradycji żydowskiej oraz wystąpienie s. dr Katarzyny Kowalskiej na temat jubileuszu w Kościele katolickim. Wydarzenie zakończyła modlitwa rabina oraz odśpiewanie akatystu – hymnu charakterystycznego dla chrześcijańskich kościołów wschodnich.
Historia i cel Dnia Judaizmu
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, refleksja nad związkami obu religii oraz wspólna modlitwa. Obchodzony corocznie 17 stycznia, poprzedza on Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwający od 18 do 25 stycznia. Bezpośrednio po nim, 26 stycznia, obchodzony jest Dzień Islamu.
Perspektywy na przyszłość
Relacje chrześcijańsko-żydowskie są dowodem na to, że dialog międzyreligijny może przynosić konkretne efekty, zmniejszając uprzedzenia i budując mosty porozumienia. Jak podkreślili uczestnicy obchodów Dnia Judaizmu, w świecie pełnym podziałów i konfliktów, wartość dialogu opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu jest nieoceniona.
Na @KUL_Lublin odbył się XXVIII Dzień Judaizmu w @ArchLubelska. Uczestniczyli w nim przedstawiciele środowisk katolickich i judaizmu, w tym z USA, do których, za pośrednictwem listu zwrócił się rektor KUL, ks. prof. @MiroslawKal: https://t.co/uJOfF3Snm6 pic.twitter.com/mBmz1wOCpX
— KUL, John Paul II Catholic University of Lublin (@KUL_Lublin) January 22, 2025