W dniu 29 stycznia 2025 roku, podczas „Uroczystej Ceremonii z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu” w Parlamencie Europejskim, europoseł Grzegorz Braun został wyproszony z sali obrad po zakłóceniu minuty ciszy poświęconej ofiarom Holocaustu.
W trakcie trwania minuty ciszy, Braun zwrócił się do zgromadzonych, mówiąc: „Pomódlmy się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Strefie Gazy”. Po chwili dodał: „Dziękuję bardzo. Dziękuję wszystkim za modlitwę za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Strefie Gazy”.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, zareagowała na te słowa, nakazując Braunowi opuszczenie sali: „Panie Braun, opuszcza Pan teraz salę. Zwracam się do pana posła Brauna. Proszę o natychmiastowe opuszczenie izby. Bardzo proszę o wyprowadzenie posła z sali”. Po tych słowach na sali rozległy się brawa, a Braun, w towarzystwie ochrony, opuścił pomieszczenie.
Incydent wywołał falę krytyki ze strony europosłów Koalicji Obywatelskiej. Dariusz Joński skomentował na platformie X: „Braun wyrzucony za zakłócanie porządku w trakcie specjalnej sesji plenarnej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wstyd”. Kamila Gasiuk-Pihowicz określiła Brauna mianem „rusko-nazistowskiego agenta”, a Łukasz Kohut nazwał go „obrzydliwą kreaturą”.
Prawdziwa twarz konfederacji!
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) January 29, 2025
Braun wyrzucony za zakłócanie porządku w trakcie specjalnej sesji plenarnej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Wstyd❗️ pic.twitter.com/sDdvLPwvLC
Grzegorz Braun odniósł się do sytuacji na platformie X, pisząc: „Nie »zakłóciłem«, uzupełniłem – wezwaniem do modlitwy za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie. Wykluczony z obrad przez Robertę Metsolę podzieliłem się uwagą, że najwyraźniej wszystkie ofiary są równe, ale niektóre równiejsze”.
Nie „zakłóciłem”, uzupełniłem – wezwaniem do modlitwy za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie. Wykluczony z obrad przez @EP_President podzieliłem się uwagą, że najwyraźniej wszystkie ofiary są równe, ale niektóre równiejsze. #Braun2025🇵🇱 https://t.co/YFGgKoSILE
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) January 29, 2025
Warto zauważyć, że dwa dni wcześniej, 27 stycznia 2025 roku, obchodzono 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Podczas uroczystości, ocalali z obozu podkreślali narastający problem antysemityzmu oraz niebezpieczeństwa związane z ruchami skrajnie prawicowymi i nacjonalistycznymi w Europie. Ronald S. Lauder, prezes Światowego Kongresu Żydów, ostrzegał przed odradzającym się antysemityzmem i obojętnością wobec niego, mówiąc: „Dziś widzimy upiorne podobieństwa w całej Europie, Ameryce Północnej, a nawet Australii. Dziś żydowscy profesorowie zostali zwolnieni. Dziś żydowskie dzieci zostały poproszone o ukrycie wszelkich zewnętrznych oznak bycia Żydami. Dziś widzimy masowe demonstracje przeciwko Żydom. Dziś widzimy podłe komentarze w mediach społecznościowych. Przypominam, że to nie jest rok 1933 ani 1939. To jest rok 2025. Nienawiść do Żydów miała wtedy swoich chętnych zwolenników i ma ich teraz”.
Incydent z udziałem Grzegorza Brauna w Parlamencie Europejskim wywołał szeroką debatę na temat odpowiedniego zachowania podczas uroczystości upamiętniających oraz granic wolności słowa w kontekście pamięci o ofiarach Holocaustu.