Brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych „największy niezależny brytyjski producent oficjalnych statystyk i uznany krajowy instytut statystyczny” po cichu opublikowało istotne dane na temat szczepionek COVID-19.
Pomimo tego, że zawiera niektóre z najbardziej szczegółowych zestawień związku między dostępnymi szczepionkami COVID-19 a śmiertelnością, przeszło to prawie niezauważone.
Postaramy się tutaj te dane przedstawić za pomocą łatwo zrozumiałych i przejrzystych metod. Mając to na uwadze, oficjalne dane rządu Wielkiej Brytanii wskazują na znacznie zwiększoną śmiertelność u wielu osób zaszczepionych szczepionkami COVID-19 w porównaniu z osobami nieszczepionymi.
Śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny według statusu szczepień: analiza brytyjskiego urzędu ds. krajowych danych statystycznych
Tabela 1 zbioru danych: „Miesięczne, standaryzowane współczynniki umieralności według stanu zaszczepienia dla wszystkich zgonów, zgonów z udziałem COVID-19 i zgonów bez COVID-19, na 100 000 osobolat, Anglia; zgonów w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.”, wygląda następująco.
Istotna kolumna to „współczynnik śmiertelności standaryzowany według wieku / 100 000 osobolat”. Jest standaryzowany pod względem wieku, aby zminimalizować problemy statystyczne z różnymi ilościami szczepień w różnych przedziałach wiekowych (więcej o tym wkrótce). Liczbę tę obliczono za pomocą osobolat, więc można ją rozumieć jako oczekiwaną liczbę zgonów rocznie na 100 000 ludności w odpowiedniej kategorii.
W tym dokumencie znajdują się dane dotyczące zgonów z dowolnej przyczyny, COVID-19 i innych niż COVID-19. Spojrzenie na wszystkie przyczyny zgonów pokazuje, czy szczepionki mają pozytywny czy negatywny skutek netto, więc to właśnie zrobimy. Jako skrajny przykład, gdyby na 100 000 osób szczepionki zabiły 999 osób z powodu zdarzeń niepożądanych, ale uratowały 1000 przed COVID-19, zaszczepiona grupa nadal miałaby niższy wskaźnik śmiertelności z wszystkich przyczyn niż nieszczepiona.
Gdyby kurs styczniowy przedstawiony powyżej utrzymywał się przez rok, spodziewalibyśmy się:
- 2502,9 zgonów w ciągu roku na 100 000 nieszczepionych
- 1 330,1 zgonów w ciągu roku na 100 000 z 1 dawką mniej niż 21 dni temu
- 1 718,5 zgonów w ciągu roku na 100 000 z 1 dawką co najmniej 21 dni temu
- 265,6 zgonów w ciągu roku na 100 000 przy 2 dawkach mniej niż 21 dni temu
- 166,1 zgonów w ciągu roku na 100 000 przy 2 dawkach co najmniej 21 dni temu
Jest to efekt, którego prawie wszyscy spodziewają się po szczepionkach COVID-19. Dane wskazują na ponad 90% zmniejszenie śmiertelności u osób, które przyjęły 2 dawki co najmniej 21 dni temu. Pamiętaj, że są to zgony z dowolnej przyczyny. W tamtym czasie istniało znaczne prawdopodobieństwo, że COVID-19 byłby oczekiwaną przyczyną zgonu w przypadku zgonów nieszczepionych.
To były najwcześniejsze dane w zestawie, styczeń 2021. Teraz spójrz na wykres najnowszych danych w zestawie, styczeń 2022.
Śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny jest znacznie wyższa u osób, które otrzymały 1 lub 2 dawki niż u osób nieszczepionych. To nie wydaje się być poprawne. Czy to tylko jakiś artefakt księgowy na koniec roku?
Pozwala wykreślić cały zestaw danych jako oś czasu.
Jak wiemy w styczniu 2021 r., osoby zaszczepione 1 i 2 dawkami mają niższą śmiertelność niż nieszczepieni. Ale potem w maju 2021 osoby zaszczepione 1 dawką „co najmniej 21 dni temu” zaczynają mieć wyższą śmiertelność niż nieszczepione. W październiku 2021 r. u osób zaszczepionych 2 dawkami „co najmniej 6 miesięcy temu” śmiertelność jest wyższa niż u osób nieszczepionych. W listopadzie 2021 r. następują po nich osoby, które otrzymały 2 dawki „co najmniej 21 dni temu” . Ponadto śmiertelność osób zaszczepionych 3 dawkami konsekwentnie zbliża się do śmiertelności osób nieszczepionych. Wszystkie te trendy utrzymują się do końca zbioru danych w styczniu 2022 r.
Oczywiście nie jest to kwestia księgowa, więc oczywistą zmienną, na którą należy zwrócić uwagę, jest wiek. Chociaż Urząd Statystyk Krajowych twierdzi, że jego dane są ustandaryzowane pod względem wieku, dane nie mogą uwzględniać wieku w sposób, który pokazuje, co naprawdę się dzieje.
Tabela 2 zawiera dokładnie to, czego potrzebujesz, aby przyjrzeć się temu bliżej. Ta sama śmiertelność według stanu szczepień jest podzielona na przedziały wiekowe 18-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-79, 80-89 i 90+. Nakreśliłem to w ten sam sposób, co powyżej, ale usunąłem kategorie „mniej niż 21 dni temu”, ponieważ dodają dużo hałasu, a ludzie będą w tych grupach tylko przez krótki czas w porównaniu z kategoriami „co najmniej 21 dni temu”. Ponadto Urząd Statystyczny połączył kategorię „od 21 dni do 6 miesięcy temu” z „co najmniej 6 miesięcy temu”.
Te dane pokazują kilka interesujących rzeczy. Po pierwsze, efekt wydaje się być realny i spójny. Po drugie, że efekt pojawia się stopniowo później, w miarę starzenia się grup wiekowych. Po trzecie, że w wieku 18-39 lat szczepionka wydaje się mieć negatywny wpływ od samego początku.
POLECAMY: Grafen jest przenoszony od zaszczepionych do nieszczepionych
Chciałbym wyświetlić wszystkie powyższe dane na jednym wykresie, ale wskaźniki śmiertelności są szalenie różne, przy czym 90 000 to szczyt dla 90+, podczas gdy 120 to szczyt dla 18-39 lat. Z tego powodu dane muszą być najpierw ustandaryzowane, co robię jako „wskaźnik kontra nieszczepione” .
Na przykład, w styczniu wskaźnik śmiertelności w wieku 18-39 lat wynoszący 120 dla 1 dawki w porównaniu z 60 dla nieszczepionych, może być wyświetlany jako wskaźnik 1 dawki będący 2 razy większy niż wskaźnik nieszczepiony. W przypadku osób powyżej 90. roku życia wskaźnik 30 000 dla 1 dawki w porównaniu z 60 000 dla osób nieszczepionych może być wyświetlany jako wskaźnik 1 dawki będący 0,5 razy większy niż wskaźnik dla osób nieszczepionych. Kiedy dane są zorganizowane w ten sposób i połączone, otrzymasz następujący wykres.
Wszystkie te dane są bardzo niepokojące. Źle działająca szczepionka powinna nadal mieć przynajmniej niewielki pozytywny efekt. Niedziałająca szczepionka nie powinna przynosić efektu. Jednak widzimy negatywny efekt we wszystkich grupach wiekowych zarówno dla 1, jak i 2 dawek przyjętych „co najmniej 21 dni temu” i w większości przypadków negatywny efekt jest dość duży. Fakt, że wzorzec jest spójny i przewidywalny, co oznacza, że płynnie przechodzi z miesiąca na miesiąc iz przedziału wiekowego na przedział wiekowy, jeszcze bardziej zwiększa wiarygodność wzoru.
Dane wskazują na problem zdrowotny, który może być większy niż sam COVID-19 i zasługuje na natychmiastową dalszą analizę w przejrzysty i publiczny sposób.