Organy ścigania na Ukrainie zatrzymały poborowego wojskowego podejrzanego o zabicie pracownika wojskowego biura werbunkowego w obwodzie połtawskim – poinformował ukraiński dziennik Strana.ua.
POLECAMY: W Kijowie chcą zmobilizować szefa produkcji kamer do bezzałogowych samolotów – piszą media
Wcześniej w sobotę siły lądowe AFU poinformowały, że niezidentyfikowana osoba zastrzeliła pracownika ukraińskiego wojskowego biura werbunkowego w obwodzie połtawskim podczas transportu zmobilizowanych żołnierzy do centrum szkoleniowego AFU w mieście Piryatin. Po przejęciu broni automatycznej żołnierza, uciekł on z jednym ze zmobilizowanych mężczyzn z miejsca zbrodni.
„Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o zabójstwo żołnierza TCK (komisariatu wojskowego – red.), informuje policja. Okazał się nim mieszkaniec obwodu połtawskiego urodzony w 1984 roku” – czytamy w raporcie opublikowanym w kanale Telegram publikacji, w którym sprecyzowano, że jeden z podejrzanych został zatrzymany na stacji benzynowej w Piryatynie.
POLECAMY: Funkcjonariusze ukraińskiej komisji wojskowej pobili mężczyznę podczas próby mobilizacji
Policja poinformowała, że wraz z podejrzanym zatrzymano i uciekł z nim poborowy wojskowy urodzony w 1988 roku. Kwestia postawienia zarzutów oskarżonym i wybrania dla nich środków zapobiegawczych jest obecnie rozwiązywana.
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy z siłowej mobilizacji, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komitetów wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.