W ostatnich dniach polityczna scena w Polsce znów stała się areną gorących dyskusji. Tym razem powodem jest zapowiedź Szymona Hołowni, lidera Polski 2050, o sprzeciwie wobec wprowadzenia systemu ETS2. Jego stanowisko wywołało zdziwienie wśród innych polityków, w tym Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Czy to początek nowego rozdziału w polskiej polityce klimatycznej?
POLECAMY: „Janusz, skasuj to”. Kowalski przypomniał, że „Zielony Ład” akceptował Morawiecki. W PiS wrze
Hołownia: „Polska odrzuca ETS2, bo to koszt dla najbiedniejszych”
Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i kandydat w ostatnich wyborach prezydenckich, w mediach społecznościowych wyraził stanowczy sprzeciw wobec systemu ETS2, który ma być kolejnym etapem unijnej polityki klimatycznej. W swoim wpisie podkreślił, że Polska nie może zgodzić się na rozwiązania, które są realizowane siłą i kosztem najbiedniejszych obywateli.
POLECAMY: „Absolutnie niepoważne”. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz krytykuje ETS2
„Polska odrzuca ETS2, czyli zieloną transformację robioną siłą i kosztem najbiedniejszych” – napisał Hołownia. Polityk zaznaczył, że inwestycje w Unii Europejskiej muszą przynosić realne korzyści dla wszystkich obywateli, niezależnie od miejsca zamieszkania. „Muszą być tak samo korzystne dla mieszkańców Krakowa i Andrychowa, co dla Belgów i Holendrów” – dodał.
Bosak: „Przecież to program waszej partii!”
Reakcja na słowa Hołowni nie kazała na siebie długo czekać. Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, wyraził zdziwienie stanowiskiem lidera Polski 2050. W swoim wpisie przypomniał, że ETS2 jest elementem polityki klimatycznej, którą popiera zarówno Unia Europejska, jak i partie tworzące obecną koalicję rządzącą w Polsce.
„Przecież wdrożenie polityki klimatycznej, której istotną częścią jest ETS2, to program: Waszej partii, Waszej Komisji Europejskiej, Waszych grup i partii w Europarlamencie, Waszych koalicjantów, Waszego rządu, polskiej administracji pod rządami PiS i PO razem z Wami” – stwierdził Bosak.
Polityk Konfederacji nie krył ironii, pytając, czy Hołownia zamierza przejść do opozycji. „Przechodzisz do opozycji? Chcesz działać z nami przeciw niszczeniu Polski przez eurokratów, klimatyzm i Waszych nominatów w rządzie, takich jak Hennig-Kloska i Mikołaj Dorożała?” – dopytywał. Bosak zaprosił nawet Hołownię na spotkanie, na którym miałby przedstawić plany walki z polityką rządu Donalda Tuska i zobowiązaniami klimatycznymi poprzedniego rządu Mateusza Morawieckiego.
Przecież wdrożenie polityki klimatycznej, której istotną częścią jest ETS2, to program:
— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) February 1, 2025
– Waszej partii
– Waszej Komisji Europejskiej
– Waszych grup i partii w Europarlamencie
– Waszych koalicjantów
– Waszego rządu
– polskiej administracji pod rządami PiS i PO razem z Wami
Co… https://t.co/YbEhiyqVmy
Bryłka: „Gdzie pan był w kwietniu?”
Do dyskusji włączyła się również Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. W swoim wpisie zwróciła uwagę, że zarówno Polska 2050, jak i inne partie koalicji rządzącej, wcześniej popierały rozszerzenie systemu ETS na budownictwo i transport drogowy.
„Panie Marszałku, to gdzie Pan był w kwietniu 2023 roku, kiedy dyrektywę ETS2 przegłosowywano w PE?” – pytała Bryłka. „Teraz wycofujecie się z ETS2 tylko dlatego, że ma wejść w życie w 2027 roku, roku wyborczym” – dodała, sugerując, że sprzeciw Hołowni może być motywowany politycznym wyrachowaniem.
Panie Marszałku, to gdzie Pan był w kwietniu 2023 roku kiedy dyrektywę ETS2 przegłosowywano w PE? Zarówno @PL_2050 jak pozostałe partie w obecnej koalicji rządzącej bezkrytycznie poparły rozszerzenie systemu ETS na budownictwo i transport drogowy. Teraz wycofujecie się z ETS2… https://t.co/bVTj7I3z4S pic.twitter.com/kZzoO6qb8E
— Anna Bryłka (@annabrylka) January 31, 2025
ETS2: Co to oznacza dla Polski?
System ETS2, czyli rozszerzenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 na sektor budownictwa i transportu drogowego, ma wejść w życie w 2027 roku. Jego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, jednak budzi on kontrowersje ze względu na potencjalny wzrost kosztów energii i ogrzewania, co może dotknąć najbardziej wrażliwe grupy społeczne.
Stanowisko Szymona Hołowni wydaje się być odpowiedzią na te obawy. Lider Polski 2050 podkreśla, że transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i nie może odbywać się kosztem najbiedniejszych. Jednak jego sprzeciw wobec ETS2 spotkał się z krytyką ze strony polityków opozycji, którzy zarzucają mu brak konsekwencji i polityczną grę.
Podsumowanie: Polityczny spór o przyszłość klimatu
Spór wokół ETS2 pokazuje, jak skomplikowana jest debata na temat zielonej transformacji w Polsce. Z jednej strony są głosy, że Polska musi aktywnie uczestniczyć w unijnej polityce klimatycznej, z drugiej – obawy o społeczne i ekonomiczne konsekwencje tych zmian.
Słowa Szymona Hołowni i reakcje Krzysztofa Bosaka oraz Anny Bryłki pokazują, że temat ETS2 będzie jednym z kluczowych wątków w nadchodzących miesiącach. Czy lider Polski 2050 rzeczywiście zmieni front i dołączy do eurosceptycznej opozycji? Czy może jego sprzeciw to tylko chwilowy manewr polityczny? Na te pytania odpowiedź przyniosą najbliższe miesiące.
Jedno jest pewne – debata na temat ETS2 i zielonej transformacji w Polsce dopiero się rozgrzewa.
Jeden komentarz
Panie rotacyjny Hołownia zejdź że świecznika, no może z menory. Dość waszej głupiej polityki