W ostatnich dniach doszło do znaczących zmian w strukturach polskiej prokuratury. Prokurator Generalny Adam Bodnar zawiesił w czynnościach Zastępcę Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego, który prowadził z przekroczeniem uprawnień „śledztwo” w sprawie tzw. „zamachu stanu”. Przypominamy, że formalnie śledztwo to zostało wszczęte przez ostrowskiego na podstawie prywatnej korespondencji, którą otrzymał od neoprezesa neoTK Bogdana Świeczkowskiego.
Zawieszenie Michała Ostrowskiego – kluczowe informacje
Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski został zawieszony w czynnościach na okres sześciu miesięcy. Decyzja ta została podjęta przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i jest skuteczna natychmiast. Co ważne, Ostrowski nie ma obowiązku pozostawania do dyspozycji przełożonego w tym czasie. Informację o zawieszeniu jako pierwsze podało Radio Wnet, a chwilę później potwierdziła ją Prokuratura Krajowa.
Tło sprawy: śledztwo w sprawie „zamachu stanu”
Śledztwo, które prowadził Ostrowski, zostało wszczęte na „wniosek” neoprezesa neoTK Bogdana Święczkowskiego. 5 lutego br. Święczkowski złożył w sekretariacie Ostrowskiego z pominięciem drogi służbowej „zawiadomienie” o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Sprawa ta od początku budziła kontrowersje, a teraz, po zawieszeniu głównego prokuratora, pojawiają się pytania o dalszy przebieg dochodzenia.
Konflikt w prokuraturze: brak współpracy ze strony Ostrowskiego
Prokurator Dariusz Korneluk poinformował, że Adam Bodnar dwukrotnie zwracał się do Ostrowskiego o wydanie dokumentów związanych ze śledztwem. Jak stwierdził Korneluk w wywiadzie dla TVN24, Ostrowski „nie szanuje żadnych unormowań wewnątrz prokuratury”. – Mam nadzieję, że panu Ostrowskiemu, po tej autokreacji w tym tygodniu, przyjdzie czas na opamiętanie – dodał Korneluk.
POLECAMY: Ostrowski przekazał „zawiadomienie” neoprezesa TK o tzw. zamachu stanu do kancelarii głównej PK
Korespondencja z neoTK
Wcześniej, w ubiegłym tygodniu, Anna Adamiak, rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego, poinformowała, że korespondencja, która wpłynęła z neoTK, miała charakter prywatny i dotyczyła prokuratora Ostrowskiego. Adamiak podkreśliła, że postępowanie może być wszczęte tylko wtedy, gdy sprawa jest zarejestrowana i nadano jej sygnaturę.
Co dalej ze śledztwem?
Zawieszenie Michała Ostrowskiego stawia pod znakiem zapytania dalszy przebieg śledztwa w sprawie „zamachu stanu”. Decyzja Bodnara może być interpretowana jako próba uporządkowania sytuacji w prokuraturze i zapewnienia przejrzystości działań.
Briefing prasowy i dalsze kroki
Prokuratura Krajowa zapowiedziała briefing prasowy, który odbył się we wtorek o godzinie 12:30. Podczas spotkania z mediami przedstawiciele prokuratury będą mieli okazję wyjaśnić szczegóły decyzji o zawieszeniu oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości śledztwa.
Podsumowanie
Decyzja o zawieszeniu Michała Ostrowskiego to kolejny rozdział w burzliwej historii śledztwa w sprawie „zamachu stanu”. Wprowadza ona nowe elementy do już i tak skomplikowanej sytuacji prawnej i politycznej. W najbliższych tygodniach warto śledzić rozwój wydarzeń, które mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.