Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada zniesienie zasady 10H i zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych do 500 metrów, trafił do konsultacji pod koniec września. Obecnie obowiązująca odległość wynosi 700 metrów. Sejm ma zająć się nowelizacją w lutym, jednak minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska obawia się, że prezydent Andrzej Duda może zawetować ustawę.
POLECAMY: Wraca kontrowersyjna ustawa wiatrakowa. Hennig-Kloska: Procedowanie już w czwartek
Obawy ministerstwa: polityka vs. energetyka
Paulina Hennig-Kloska nie kryje swoich wątpliwości co do przyszłości ustawy. – Mam więc wątpliwość. Boję się, że tę ustawę z powodów politycznych zablokuje prezydent Duda. Trzeba się zastanowić, czy warto dać mu taką możliwość, po ciężkiej naszej pracy – powiedziała na antenie Polsatu News. Minister podkreśliła, że priorytetem resortu było zabezpieczenie polskiej energetyki na kolejne lata.
– Tu wypełniliśmy swoją rolę, to był nasz priorytet. Choćby ustawa o rynku mocy uregulowała to – dodała Hennig-Kloska.
Afera wiatrakowa: kontrowersje wokół odległości
Sprawa ustawy wiatrakowej wzbudza emocje od dłuższego czasu. W grudniu 2023 roku posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska przyznała, że to ona wprowadziła do projektu przepisy zezwalające na stawianie wiatraków w odległości 300 metrów od zabudowań. Stało się to jeszcze zanim objęła stanowisko ministra klimatu i środowiska w rządzie Donalda Tuska.
Wcześniej grupa posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, który zakładał liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych. Proponowano zmniejszenie odległości od zabudowy mieszkaniowej do 300 metrów w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 400 metrów w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Te propozycje spotkały się z dużym sprzeciwem, co doprowadziło do obecnych kontrowersji.
Co dalej z ustawą wiatrakową?
Nowelizacja ustawy ma na celu przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, co jest kluczowe dla transformacji energetycznej kraju. Jednak obawy minister Hennig-Kloski dotyczące ewentualnego weta prezydenta Dudy wprowadzają niepewność co do przyszłości projektu.
Czy prezydent zdecyduje się na weto, czy też ustawa zostanie przyjęta? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne – temat wiatraków będzie nadal budził emocje i dyskusje wśród polityków oraz społeczeństwa.