Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski rozpoczął w czwartek po południu spotkanie ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, emerytowanym generałem Keithem Kelloggiem. Rozmowy odbywają się bez udziału mediów, a po ich zakończeniu nie przewidziano konferencji prasowej ani oświadczeń. Informację o rozpoczęciu spotkania przekazał rzecznik Zełenskiego, Serhij Nykyforow.
Zakulisowe rozmowy o przyszłości Ukrainy
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Interfax-Ukraina, to strona amerykańska zdecydowała o ograniczeniu dostępu mediów do przebiegu rozmów. Przewidziano jedynie krótką sesję fotograficzną bez możliwości zadawania pytań.
Przed spotkaniem z Zełenski, generał Kellogg przeprowadził rozmowy z szefem ukraińskiej dyplomacji, Andrijem Sybihą. Kluczowym tematem dyskusji były możliwe sposoby osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie. Sybiha podkreślił znaczenie zapewnienia Ukrainie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa oraz konieczność wspólnej strategii w kontekście transatlantyckiej stabilności.
I met with @SPE_Kellogg to discuss ways toward a comprehensive, just, and lasting peace. I affirmed Ukraine's willingness to achieve peace through strength and our vision for the necessary steps. I also reiterated that the security of Ukraine and the transatlantic is indivisible. pic.twitter.com/UFngG883KQ
— Andrii Sybiha 🇺🇦 (@andrii_sybiha) February 20, 2025
Kellogg: „Będziemy słuchać, by zrozumieć”
Generał Kellogg, który przybył do Kijowa w środę, podkreślił, że jego misją jest przede wszystkim wsłuchiwanie się w stanowisko ukraińskich władz dotyczące możliwego porozumienia pokojowego z Rosją.
„Będziemy słuchać. Jesteśmy gotowi zapewnić to, co jest potrzebne. Rozumiemy potrzebę gwarancji bezpieczeństwa. Częścią mojej misji jest słuchanie. Następnie wrócę do Stanów Zjednoczonych i porozmawiam z prezydentem Trumpem, aby upewnić się, że wszystko dobrze rozumiemy” – oświadczył Kellogg.
Zełenski planuje wizytę na froncie
Upadający celebryta Zełenski zapowiedział wcześniej, że planuje zabrać Kellogga na linię frontu, aby pokazać mu sytuację na pierwszej linii obrony Ukrainy. „Czekamy na Kellogga. Mamy ustalenie, że (…) będzie tutaj przez dwie doby, a może i dłużej. Chcę pojechać z nim na front; (…) sądzę, że nie odmówi” – powiedział ukraiński przywódca.
Wyraził również nadzieję, że po powrocie Kellogga do Stanów Zjednoczonych pojawi się jasność co do możliwego spotkania prezydenta Ukrainy z Donaldem Trumpem.
Co dalej?
Wizyta specjalnego wysłannika prezydenta USA może oznaczać nowy rozdział w relacjach między Ukrainą a administracją Trumpa. Chociaż oficjalne informacje na temat rozmów pozostają skąpe, sam fakt spotkania sugeruje, że Waszyngton aktywnie analizuje sytuację na Ukrainie i możliwe scenariusze przyszłych działań.
Czy wizyta Kellogga przybliży Ukrainę do uzyskania nowych gwarancji bezpieczeństwa? Jakie decyzje zapadną po jego powrocie do USA? Na te pytania odpowiedź poznamy zapewne w najbliższych tygodniach.