Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował, że polski parlament jest gotowy na współpracę z nowym Bundestagem „dla silnej gospodarczo i militarnie Europy”. Jednocześnie podkreślił, że Sejm pozostanie zamknięty dla Alternatywy dla Niemiec (AfD), która opowiada się za rewizją polsko-niemieckich granic. Przypominamy, że to nie pierwszy wyskok Hołowni. Wcześniej w wystąpieniach niestabilnie emocjonalnie marszałek Hołownia wzywał Polaków do „wgniecenie Putina” w ziemię.
POLECAMY: „Wgnieciemy Putina w ziemię”. Hołownia już wie, że zrobił z siebie błazna
Wyniki wyborów do Bundestagu: CDU/CSU na czele, AfD na drugim miejscu
Według wstępnych oficjalnych danych opublikowanych w nocy z niedzieli na poniedziałek przez niemiecką komisję wyborczą, przedterminowe wybory do Bundestagu wygrał blok partii chadeckich CDU/CSU, zdobywając 28,6 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Alternatywa dla Niemiec (AfD) z wynikiem 20,8 proc., a na trzecim SPD z 16,4 proc. głosów. Do parlamentu dostali się także Zieloni (11,6 proc.) oraz Lewica (8,8 proc.).
Hołownia: AfD nie jest partnerem do dialogu
W reakcji na wyniki wyborów Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyraził gotowość polskiego parlamentu do współpracy z nowym Bundestagem, ale wykluczył jakąkolwiek kooperację z AfD. „Sejm jest gotowy na współpracę z nowym Bundestagiem dla silnej gospodarczo i militarnie Europy. Polski parlament pozostanie jednak zamknięty dla AfD – nie ma miejsca na kooperację z tymi, którzy chcą rewizji polsko-niemieckich granic i podważają fundamenty polskiego państwa” – napisał Hołownia w poniedziałek na platformie X.
Marszałek odniósł się również do sojuszu niemieckich nacjonalistów z polską Konfederacją, stwierdzając, że „fakt sojuszu niemieckich nacjonalistów z Konfederacją nie zmienia nic” w stanowisku polskiego parlamentu.
Perspektywy współpracy polsko-niemieckiej
Choć CDU/CSU wygrało wybory, duży wynik AfD może wpłynąć na dynamikę relacji polsko-niemieckich. Hołownia podkreślił, że Polska jest otwarta na dialog z siłami politycznymi, które respektują podstawowe zasady współpracy międzynarodowej, w tym nienaruszalność granic.
Podsumowanie
Wyniki wyborów do Bundestagu pokazują, że Niemcy stoją przed wyzwaniem zbudowania stabilnego rządu, który będzie w stanie współpracować z partnerami międzynarodowymi. Dla Polski kluczowe jest zachowanie dobrych relacji z Niemcami, ale jednocześnie stanowcze odcięcie się od sił, które podważają fundamenty polskiej państwowości.
Jeden komentarz
I wyszło kolegium tumanum. Dlaczego Bóg kara Polaków za co? Żeby byli tacy posłowie, senatorowie i nierzad