Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał marszałkowi Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posła PiS Dariusza Mateckiego. Sprawa dotyczy śledztwa w sprawie nieprawidłowości związanych z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Śledczy domagają się zatrzymania i tymczasowego aresztowania polityka.
POLECAMY: Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani przez CBA. Śledztwo nabiera tempa
Wniosek o uchylenie immunitetu
Adam Bodnar poinformował o swoim kroku na portalu X: „Przekazałem dzisiaj do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni wniosek o uchylenie przez Sejm immunitetu posła Dariusza Mateckiego oraz zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie”. Decyzja ta jest efektem pracy Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej, który od miesięcy bada sprawę nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Przekazałem dzisiaj do Marszałka Sejmu RP @szymon_holownia wniosek o uchylenie przez Sejm immunitetu posła Dariusza Mateckiego oraz zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
— Adam Bodnar (@Adbodnar) February 25, 2025
Wniosek jest efektem pracy Zespołu Śledczego nr 2 @PK_GOV_PL, wyjaśniającego aferę Funduszu…
Zarzuty wobec Mateckiego
Prokuratura zarzuca Mateckiemu podjęcie działań mających na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i osobistej. Chodzi o konsultowanie z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości warunków ofert stowarzyszeń Fidei Defensor oraz Przyjaciół Zdrowia przed formalnym złożeniem tych ofert w konkursie na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.
Według śledczych, Matecki miał również podejmować działania mające na celu „udaremnienie oraz utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych” w kwocie nie mniejszej niż 447,5 tys. zł. Dodatkowo, prokuratura zarzuca mu ustawienie konkursów na dotacje, zawarcie pozornych umów o pracę z Lasami Państwowymi oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
Wysoka szkodliwość społeczna
Prokuratura podkreśla, że zarzuty wobec Mateckiego są oparte na „obszernym materiale dowodowym”. „Czyny zabronione, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zostały popełnione przez posła Dariusza Mateckiego, charakteryzują się wysokim stopniem społecznej szkodliwości i zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10” – przekazała prokuratura.
Śledczy uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Matecki mógłby utrudniać postępowanie, dlatego domagają się zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania.
Kolejne zatrzymania w sprawie
Wcześniej we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych. Zatrzymania są związane z podejrzeniem fikcyjnego zatrudnienia Mateckiego w dyrekcji LP oraz w jej szczecińskim oddziale.
Kontrowersje wokół sprawy
Sprawa Mateckiego budzi duże kontrowersje, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych zachowań polityka w Sejmie. Jak podkreślają komentatorzy, „należy to po prostu potępić”.
Co dalej z Mateckim?
Teraz decyzja w sprawie uchylenia immunitetu Mateckiego leży w rękach Sejmu. Jeśli posłowie wyrażą zgodę, polityk stanie przed sądem, a śledztwo wkroczy w decydującą fazę.
Podsumowanie
Sprawa Dariusza Mateckiego to kolejny rozdział w aferze związanej z Funduszem Sprawiedliwości. Prokuratura nie pozostawia wątpliwości – zarzuty są poważne, a materiał dowodowy obszerny. Czy Sejm zdecyduje się na uchylenie immunitetu? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.