Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła, że decyzja Gazpromu o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii z powodu braku płatności w rublach, to gazowy szantaż ze strony Rosji. Nie wszystkie kraje są jednak tak kategoryczne w ocenie działań rosyjskiego Gazpromu.
Gazprom potwierdził dziś wczorajsze doniesienia o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii.
Gazprom całkowicie przerwał dostawy gazu dla firm Bulgargaz (Bułgaria) i PGNiG (Polska) w związku z niepłaceniem za gaz w rublach – napisano w komunikacie koncernu.
POLECAMY: PGNiG otrzymało zawiadomienie od Gazpromu o wstrzymaniu dostaw od 27 kwietnia
Komentując te doniesienia, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła, że takie działania Rosji to gazowy szantaż. Inne kraje nie są jednak tak zdecydowane w krytykowaniu działań Gazpromu.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer poinformował, że jego kraj i koncern OMV przyjęły warunki, dotyczące płacenia za rosyjski gaz w rublach, a Putin zapewnił Wiedeń o bezpieczeństwie dostaw i sytuacja dla Austrii nie uległa zmianie. Jak zaznaczył austriacki minister energetyki, zapełnienie austriackich magazynów w tym roku jest niemożliwe bez dostaw z Rosji. Gaz z Rosji był i nadal jest dostarczany do Austrii bez zakłóceń.
Niemiecki koncern energetyczny Uniper oświadczył z kolei, że w jego ocenie wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie wpłynie na tranzyt do Niemiec przez gazociąg Jamał-Europa. Uniper będzie kontynuował dialog z niemieckim rządem na temat opłaty za rosyjski gaz w rublach, w ocenie koncernu nowy schemat opłaty za rosyjski gaz w rublach nie łamie sankcji i realizacja takiej opłaty jest możliwa. Opłata za gaz w rosyjskiej walucie, w ocenie przedstawiciela firmy, powinna być zrealizowana pod koniec maja.
W związku z doniesieniami na temat przerwania dostaw gazu do Bułgarii i Polski premier Grecji zwołał posiedzenie poświęcone energetyce.
Włoski operator gazowy SNAM poinformował z kolei, że Włochy otrzymują rosyjski gaz bez zakłóceń.
Na tle doniesień o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii z powodu braku opłaty w rublach Bloomberg poinformował, że już dziesięciu europejskich odbiorców gazu otworzyło rachunki w rosyjskim Gazprombanku, czterech z nich zrealizowało już opłatę za gaz w rublach.
2 komentarze
Obniżyć ceny grochu a politycy mają go obowiązkowo dostawać za darmo i zjadać 2 kg dziennie. Każdy w urzędzie i w domu prywatnym ma mieć przyłącze go sieci gazowniczej z końcówką masującą w za….k. I pis uratowany za pomocą grochu. Można spróbować również z kapustą.
PS
Serdecznie przepraszam za głupie infantylne pomysły ale jaki rząd takie pomysły.
Pomyśl jest genialny a i mozna by włączyć do akcji naszych Gości. Sam Mordechaj Niedzielle mógłby kierować przedsięwzięciem, wszak ekonomista. Stronkę #Szczepimysie przemianować adekwatnie, na #Pier…my.
Robił to w stołek przez 2 lata, co za strata surowca….