Niemcy złożyły pozew przeciwko Włochom w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w związku z faktem, że Włochy nadal pozwalają ofiarom nazistowskich zbrodni wojennych domagać się odszkodowania od Niemiec, wbrew wcześniejszemu orzeczeniu sądu.
Niemcy skarżą się, że Włochy nadal dopuszczają takie pozwy w sądach krajowych, chociaż w 2012 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ orzekł, że narusza to prawo Berlina do immunitetu na mocy prawa międzynarodowego. Od tego czasu we Włoszech wniesiono 25 kolejnych pozwów o odszkodowanie, aw wielu przypadkach sądy włoskie orzekły, że Niemcy muszą je wypłacić. W dwóch przypadkach, w celu wyegzekwowania orzeczenia, sądy włoskie usiłują zająć niemiecką własność państwową w Rzymie.
W Berlinie wyjaśniono, że pozew został złożony właśnie teraz, ponieważ włoski sąd może zdecydować o sprzedaży tych budynków do 25 maja. Niektóre mają instytucje edukacyjne i kulturalne w Niemczech.
Niemcy zwracają się do sądu o tymczasowe nakazanie Włochom niesprzedawania budynku do czasu ostatecznej decyzji w sprawie.
Spór między dwoma krajami o odszkodowania za zniszczenia II wojny światowej rozpoczął się w 2008 roku, kiedy włoski Sąd Najwyższy nakazał Niemcom zapłacić około 1 miliona euro rodzinom dziewięciu osób zabitych przez nazistów w Toskanii w 1944 roku. Niemcy utrzymywały, że wypłaciły już odszkodowanie na dużą skalę w ramach szeregu porozumień dotyczących reparacji z krajami dotkniętymi katastrofą.