Mężczyzna strzelił z pistoletu w powietrze i rzucił grantem w kierunku policjantów, którzy wraz z pracownikiem wojskowego centrum poborowego sprawdzali dokumenty osób podlegających poborowi w kontrolowanym przez Kijów mieście Zaporoże — poinformował regionalny departament ukraińskiej policji.
POLECAMY: Na Ukrainie urzędnik próbował zorganizować plan nielegalnej demobilizacji
„Funkcjonariusze policji wraz z pracownikiem rejonowego TCK (komisje wojskowe – red.) sprawdzali dokumenty obywateli w wieku poborowym na terytorium rejonu szewczenkowskiego. W tym czasie nieznany przechodzień strzelił w górę z pistoletu, rzucił granat w kierunku stróżów prawa i uciekł”, – napisano w komunikacie opublikowanym na kanale Telegram policji.
Według ministerstwa, stało się to w kontrolowanym przez Kijów Zaporożu, nikt nie został ranny. Granat okazał się być granatem uderzeniowym.
POLECAMY: Funkcjonariusze ukraińskiej komisji wojskowej pobili mężczyznę podczas próby mobilizacji
„Policja szybko ustaliła tożsamość sprawcy. Okazał się nim 44-letni mieszkaniec miasta. Został zatrzymany w miejscu zamieszkania. Jeszcze tego samego dnia policjanci przeprowadzili pilne przeszukania w mieszkaniu, garażu i pojeździe zatrzymanego. Podczas śledztwa znaleźli i przejęli około 20 nabojów, dwa załadowane magazynki, dwie bomby dymne” – dodała policja.
W ostatnim czasie w Ukrainie coraz częściej pojawiają się doniesienia o atakach na pracowników wojskowego centrum rekrutacyjnego. I tak, 17 lutego lwowskie regionalne wojskowe biuro werbunkowe poinformowało o ataku na wojskowego oficera werbunkowego, który zabierał zmobilizowane osoby do szpitala w celu poddania się wojskowej komisji lekarskiej. W dniu 12 lutego Charkowskie Obwodowe Wojskowe Biuro Werbunkowe poinformowało o ataku na żołnierza w wojskowym biurze werbunkowym w Charkowie. Wcześniej obwodowy urząd poborowy w Równem poinformował, że jego pracownicy zostali zaatakowani podczas sprawdzania dokumentów osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.
W Internecie krążą filmy z mobilizacji z użyciem siły, na których widać przedstawicieli ukraińskich komitetów wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.
Obwód zaporoski to region Rosji położony w dolnym biegu rzeki Dniepr. Stał się częścią Rosji w wyniku referendum we wrześniu 2022 roku. Kijów nie uznaje jego wyników i nadal ostrzeliwuje terytorium. Obecnie ponad 70% regionu Zaporoża znajduje się pod kontrolą Rosji, reszta, w tym centrum regionu, miasto Zaporoże, znajduje się w rękach wojsk ukraińskich. Od marca 2023 r. miasto Melitopol tymczasowo stało się centrum administracyjnym regionu.