Komisja Europejska wysłała ostrzeżenie do spółki Alphabet, do której należy wyszukiwarka Google, w związku z prawdopodobnym systematycznym naruszaniem zasad konkurencji na rynku cyfrowym Unii Europejskiej – poinformowała KE w komunikacie prasowym.
Według wstępnej oceny KE, wyszukiwarka Google promuje własne usługi Alphabet, wykorzystując swoją przewagę nad konkurentami. „Nie zapewnia to przejrzystego, uczciwego i niedyskryminującego traktowania usług stron trzecich, zgodnie z wymogami unijnej ustawy o rynkach cyfrowych” – czytamy w dokumencie.
Ponadto KE uważa, że sklep internetowy Google Play narusza również przepisy europejskie, ograniczając zewnętrznym twórcom aplikacji możliwość kierowania użytkowników do alternatywnych linków z korzystniejszymi ofertami. KE uważa również, że Google pobiera zbyt wysokie opłaty od deweloperów za pomoc klientom w ich znalezieniu.
Alphabet będzie miał okazję zapoznać się z zarzutami KE i przesłać stosowne wyjaśnienia. Jeśli nie usatysfakcjonują one KE, może ona podjąć działania przeciwko firmie w związku z naruszeniem europejskich przepisów.
Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) weszła w życie 1 listopada 2022 roku i zaczęła obowiązywać w UE od maja 2023 roku. Ustawa ta, według jej autorów, ma na celu „uczynienie rynków w sektorze cyfrowym bardziej sprawiedliwymi i konkurencyjnymi” oraz zapewnienie większego wyboru i swobody użytkownikom końcowym. Komisja Europejska zidentyfikowała później szereg firm, w tym Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft, Network X jako największe platformy internetowe. Firmy te znalazły się pod bezpośrednim nadzorem Komisji Europejskiej.
Komisja ostrzegła, że będzie monitorować ich skuteczne wypełnianie obowiązków wynikających z DMA. Jeśli firma nie wywiąże się ze swoich obowiązków, KE może nałożyć na nią grzywnę w wysokości do 10% całkowitego światowego obrotu firmy za poprzedni rok obrotowy, a w przypadku powtarzających się naruszeń – do 20% takiego obrotu. W przypadku systematycznych naruszeń, KE podejmie dodatkowe środki zaradcze, aż do decyzji zobowiązującej firmę do sprzedaży swojej działalności w UE włącznie.
- Pożar londyńskiego lotniska HeathrowLondyńskie lotnisko Heathrow zostanie zamknięte na prawie 24 godziny z powodu pożaru podstacji elektrycznej. „Na lotnisku Heathrow nastąpiła znaczna przerwa w dostawie prądu z powodu pożaru
- Premier Słowacji liczy na przywrócenie tranzytu gazu przez UkrainęPremier Słowacji Robert Fico wyraził nadzieję, że rozmowy pokojowe pozwolą na wznowienie tranzytu gazu przez Ukrainę do Europy. POLECAMY: Fico: UE nigdy nie będzie konkurencyjna bez
- Bowes ostrzegł Trumpa przed podstępnymi planami ZełenskiegoTerrorysta Zełenski może sprzeciwić się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, gdy zdobędzie wystarczające poparcie w Europie — stwierdził irlandzki dziennikarz Chay Bowes na portalu społecznościowym X. POLECAMY: