Od 1 kwietnia Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna ogólnopolską kontrolę kart szczepień dzieci. Akcja ma na celu sprawdzenie rzeczywistego poziomu wyszczepialności w Polsce. Kontrole obejmą aż 7,5 miliona dzieci oraz ponad 10 tysięcy placówek medycznych. Przypominamy, że w aktualnym stanie prawnym istnieje wiele możliwości pozwalającymi rodzicom ochronić dziecko przed przymusem zaszczepienia jednocześnie, unikając nałożenia przez wojewodę kary. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uniknąć kary i ochronić dziecko przed szczepieniem zapoznaj się z całością materiału oraz skontaktuj się z naszą kancelarią w celu uzyskania w tym zakresie płatnej porady prawnej.
POLECAMY: Spore zmiany w prawie. Lekarze poniosą odpowiedzialność za skutki szczepień
Dlaczego sanepid weryfikuje szczepienia?
Jak wyjaśnił rzecznik GIS Marek Waszczewski w rozmowie z Polskim Radiem, część dzieci „znika z systemu”. – Dzieje się tak dlatego, że rodzice wyjeżdżają zagranicę i dziecko szczepią według schematu w innym kraju. Bywa też tak, że rodzice korzystają z prywatnej służby zdrowia, tam szczepią dzieci i o tym nie wiemy – dodał.
Kontrola ma pomóc we wdrożeniu elektronicznej karty szczepień, która umożliwi śledzenie realizacji kalendarza szczepień w czasie rzeczywistym. – Pozwoli to na dokładne określenie, jaki jest konkretnie poziom zaszczepienia w populacji na konkretne choroby – podkreślił Waszczewski.
Kary za brak szczepień – nawet 50 tys. zł
Rodzice, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień, mogą spotkać się z surowymi konsekwencjami. Sanepid początkowo wysyła upomnienia, a jeśli to nie skutkuje, może nałożyć karę finansową. W pierwszej kolejności wynosi ona 500 zł, ale w przypadku uporczywego unikania szczepień może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach – do 50 tys. zł na jednego rodzica.
Rekordowa liczba odmów szczepień w 2023 roku
W ubiegłym roku odnotowano ponad 87 tysięcy odmów obowiązkowych szczepień – to kilkukrotnie więcej niż w poprzednich latach. Eksperci podkreślają, że spadek wyszczepialności może prowadzić do powrotu groźnych chorób zakaźnych, takich jak odra czy polio.
Obecnie e-Karta Szczepień obowiązuje tylko dla szczepień zalecanych, jednak planowane jest rozszerzenie systemu na szczepienia obowiązkowe, co ma usprawnić monitoring i zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne.
Świadomość rodziców rośnie a my świadczymy pomoc prawną w celu unikacie kar przymuszających do szczepień
Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej odmawiają oni udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.
Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.
Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?
Oczywiście, że tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.
Przypominam, że obecnie w obrocie prawnym jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyrażonym w wyroku wydanym w sprawie V Sa/Wa 2364/24 z dnia 05.02.2025 roku, z jakiego wynika, że podmiot wykonujący szczepienie jest zobowiązany do analizy, które z zaległych szczepień uległy przedawnieniu z uwagi na upływ czasu, jaki wynika z terminu kalendarza szczepień stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia MZ z dnia 27 września 2023 roku. Na podstawie tego orzeczenia stwierdzić należy, że obecnie nie można wykonać zaległych szczepień jeśli zalicza się je do kalendarza szczepień przeterminowanych.
Przypominamy, że dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać się będzie poród.
Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.
W tym celu napisz do nas wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl