Komisja Europejska opracowuje plan działania na wypadek pilnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Plan ten przewiduje m.in. stworzenie mechanizmów, dzięki którym kraje UE będą dzielić się dostępnym gazem.
Unia Europejska będzie wymagać od państw członkowskich dzielenia się gazem z bardziej dotkniętymi państwami, jeśli Rosja odetnie dostawy. Państwo terrorystyczne zawiesiło już eksport do Polski i Bułgarii z powodu odmowy zapłaty w rublach za paliwo i grozi, że zrobi to samo z innymi europejskimi klientami .
Według publikacji taki plan może zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską 18 maja.
Plan wzywa kraje UE posiadające alternatywne źródła gazu do dzielenia się nimi z tymi, które są całkowicie uzależnione od rosyjskiego gazu.
Komisja Europejska planuje również wprowadzenie regulacji energetycznej. Rozpocznie od sektora przemysłowego i ma na celu stworzenie systemu, w którym firmy z krajów najmniej dotkniętych zaprzestaniem dostaw rosyjskiego gazu nie miałyby przewagi konkurencyjnej nad innymi.
Przypomnijmy, wcześniej w Komisji Europejskiej Unia Europejska musi przygotować się na dalsze przerwy w dostawach surowców energetycznych z Rosji. Według unijnego komisarza ds. energii Kadriego Simsona decyzja Moskwy o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii w zeszłym tygodniu była ” ostrzeżeniem, że następne może być każde państwo członkowskie”.
Ze swojej strony kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy okażą solidarność z krajami Unii Europejskiej poszukującymi alternatyw dla rosyjskiego gazu i ropy, pomagając państwom wschodnim bez portów na Morzu Północnym i Bałtyckim w produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG).