Rząd indyjski zazwyczaj kupuje pszenicę od indyjskich rolników od kwietnia do połowy maja. Z doniesień mediów wynika, że w tym roku rząd zamierza zakupić od indyjskich rolników jedynie 18,5 mln ton pszenicy, co jest najmniejszą ilością od 15 lat.
Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym, zgodnie z oficjalnym zawiadomieniem wydanym przez Dyrekcję Generalną Handlu Zagranicznego (DGFT) w piątek późnym wieczorem.
POLECAMY: Na polskim rynku odnotowuje się braki jęczmienia i pszenżyta
„Eksport wszystkich rodzajów pszenicy, w tym wysokobiałkowej odmiany durum i zwykłej odmiany miękkiego chleba, został przeniesiony z kategorii wolnej do zakazanej z mocą od 13 maja (piątek)” – czytamy w zawiadomieniu, w którym jako główną przyczynę ograniczenia podano „nagły wzrost światowych cen pszenicy wynikający z wielu czynników”.
Jednakże dwa rodzaje eksportu będą nadal dozwolone.
Po pierwsze, rząd federalny stwierdził, że eksport będzie dozwolony do „sąsiednich i innych wrażliwych krajów rozwijających się, które zostały poszkodowane w wyniku nagłych zmian na rynku światowym” na podstawie pozwolenia udzielonego przez rząd centralny „w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”.
POLECAMY: Piekarze ostrzegają, że w Polsce może wystąpić czasowy brak pieczywa
Drugi to eksport w ramach ustaleń przejściowych, „w przypadku gdy nieodwołalna akredytywa została wystawiona w dniu lub przed datą niniejszego zawiadomienia, pod warunkiem przedłożenia wymaganej dokumentacji dowodowej” – dodano.
Dlaczego zapasy w Indiach są na wyczerpaniu?
Zapotrzebowanie na pszenicę i produkty na jej bazie z Indii wzrosło od czasu rozpoczęcia przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Rosja i Ukraina odpowiadają za ponad 28% światowego eksportu pszenicy.
W związku z prowadzoną przez Moskwę operacją militarną na Ukrainie, dostawy pszenicy w prawie 55 krajach ucierpiały z powodu wysokich cen pszenicy, a w szczególności braków w zaopatrzeniu, co zmusiło rządy do poszukiwania alternatywnych eksporterów.
Przewidywany łączny niedobór podaży pszenicy z powodu kryzysu na Ukrainie wynosi około 60 milionów ton.
Ponadto, w Indiach produkcja pszenicy ucierpiała z powodu nagłego skoku temperatur w drugiej połowie marca w tym kraju. Z tego powodu rolnicy odnotowali spadek plonów o 15-20%.
W latach 2021-22 krajowe zapasy początkowe wynosiły 27,3 mln ton (mt), przy czym rząd pozyskał od rolników 43,3 mln ton.
W tym roku zapasy początkowe wynosiły 19 mln ton, a do tej pory rząd zakupił 18,5 mln ton pszenicy, co jest najmniejszą ilością od 2007-08, kiedy to zakupiono 11,1 mln ton. Rząd przedłużył termin składania zamówień do czerwca.
Wcześniej w maju indyjski Departament Żywności i Dystrybucji Publicznej (DFPD) poinformował, że do 2 maja rząd zdołał zakupić 16 mln ton pszenicy, czyli o prawie 30 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.