Władze ds. zdrowia w Europie, Ameryce Północnej i Australii rozpoczęły badanie epidemii małpiej ospy, budząc obawy, że na Zachodzie może mieć miejsce szersza epidemia infekcji wirusowej.
Ospa małp jest chorobą wirusową typowo endemiczną w środkowej i zachodniej Afryce, ale od początku maja w kilku krajach poza kontynentem odnotowano dziesiątki potwierdzonych przypadków. Wiele innych podejrzanych spraw jest badanych.
Zdjęcie z 1971 r. z materiałów informacyjnych Centrum Kontroli Chorób pokazuje zmiany przypominające ospę małp na ramieniu i nodze dziewczynki z Bondua w Liberii. (CDC/Getty Images)
W chwili pisania tego artykułu Nicholas Dolinger z The Epoch Times donosi, że małpia ospa została zgłoszona w 13 krajach: Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Wśród nich Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania potwierdziły największą liczbę przypadków, podczas gdy inne potwierdziły przypadki tylko jednocyfrowo.
Według Hansa Kluge’a, najwyższego urzędnika Światowej Organizacji Zdrowia na kontynencie, Europa powinna spodziewać się fali przypadków małpiej ospy w nadchodzących miesiącach.
„Kiedy wchodzimy w sezon letni… z masowymi zgromadzeniami, festiwalami i imprezami, obawiam się, że transmisja [ospy małpiej] może przyspieszyć” – powiedział Kluge w piątek.
Obecne rozprzestrzenianie się wirusa w Europie Zachodniej jest „nietypowe”, ponieważ wcześniej ograniczało się ono głównie do Afryki Środkowej i Zachodniej, dodał dyrektor regionalny WHO na Europę.
„Wszystko oprócz jednego z ostatnich przypadków nie ma istotnej historii podróży do obszarów, w których ospa małpa jest endemiczna” – powiedział Kluge.
Obawy Kluge’a podzieliła główna doradczyni medyczna UK Health Security Agency, Susan Hopkins, która powiedziała, że spodziewa się, że „ten wzrost będzie kontynuowany w nadchodzących dniach i że więcej przypadków zostanie zidentyfikowanych w szerszej społeczności”.
CDC zauważyło, że w przypadku Wielkiej Brytanii istniała „czasowo skupiona grupa przypadków obejmujących cztery osoby, które identyfikują się jako geje, osoby biseksualne lub mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami”.
„Niektóre dowody sugerują, że przypadki wśród [mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami] mogą być powiązane epidemiologicznie; pacjenci z tego skupienia zostali zidentyfikowani w poradniach zdrowia seksualnego” – stwierdził. „To ewoluujące badanie, a władze zdrowia publicznego mają nadzieję dowiedzieć się więcej o drogach narażenia w nadchodzących dniach”.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało w piątek zalecenie, w którym zwraca się do lekarzy w całych Stanach Zjednoczonych o obserwowanie małpiej ospy.
CDC prosi lekarzy o „czujność na charakterystyczną wysypkę związaną z małpią ospą” i opisuje wysypkę jako obejmującą „pęcherzyki lub krosty, które są głęboko osadzone, twarde lub twarde i dobrze odgraniczone”, dodając, że zmiany „mogą lub stać się zlewnym i z czasem przejść w strupy”.
„Uszkodzenia mogą być rozsiane lub zlokalizowane wyłącznie w okolicy narządów płciowych lub okołoodbytowych”, stwierdziła również CDC w swoim opracowaniu .
„Niektórzy pacjenci mogą wykazywać zapalenie odbytnicy, a ich choroba może być klinicznie pomylona z infekcją przenoszoną drogą płciową (STI), taką jak kiła lub opryszczka, lub z zakażeniem wirusem ospy wietrznej i półpaśca” – dodaje agencja.
Zapalenie odbytnicy jest stanem zapalnym wyściółki odbytnicy i może powodować ból odbytu, biegunkę, krwawienie i upławy.
18 maja administracja Bidena złożyła zamówienie na miliony dawek szczepionki przeznaczonej do ochrony przed ospą prawdziwą i małpią od Bavarian Nordic, duńskiej firmy biotechnologicznej. Szczepionka została zatwierdzona pod nazwą Jynneos w Stanach Zjednoczonych i jest dostępna dla osób z wysokim ryzykiem ospy prawdziwej i małpiej.
Mimi Nguyen Ly pisze w The Epoch Times, że według CDC, ponieważ wirus małpiej ospy jest spokrewniony z wirusem wywołującym ospę, szczepionka może chronić ludzi przed zarażeniem się ospą małpią.
„Wcześniejsze dane z Afryki sugerują, że szczepionka przeciw ospie prawdziwej jest w co najmniej 85 [procentach] skuteczna w zapobieganiu ospie małp” – stwierdził CDC .
„Skuteczność [Jynneos] przeciwko małpiej ospie została stwierdzona na podstawie badania klinicznego immunogenności Jynneos oraz danych dotyczących skuteczności z badań na zwierzętach.
„Szczepionki przeciwko ospie i małpiej ospie skutecznie chronią ludzi przed ospą małp, gdy są podawane przed narażeniem na ospę małp. Eksperci uważają również, że szczepienie po ekspozycji na ospę małp może pomóc w zapobieganiu chorobie lub złagodzić jej przebieg. ”
3 komentarze
Covid latem nie działa to trzeba coś innego
Może ale nie musi.
W tym przypadku łatwo jej zapobiec, po prostu pedały do piwnic i siedzieć tam aż wszystkie małpy na świecie wyzdrowieją.
Zastanowić wreszcie musi, że w XXI wieku epidemie i związana z nimi histeria są wyłącznie odzwierzęce.
Jakim cudem wcześniej, w dziejach ludzkości takich przypadków nie było? Dżuma owszem, jest przenoszona przez szczury, jednak nie jest chorobą szczurów, bo przecież by wyginęły.
A mają się wyśmienicie, bez szczepień.