Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Data sprzyja refleksji nad stanem polskiego sądownictwa. Z okazji obchodów sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki. Ten symbol jest również umieszczany w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach czy stronach internetowych sądów.
Resort sprawiedliwości przypomniał Polakom o konstytucyjnym prawie do sprawiedliwych, niezależnych, bezstronnych i niezawisłych sądów. Czy jednak te są wolne i sprawiedliwe oraz działające zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 178 Konstytucji? Z pewnością wielu Polaków na przestrzeni doświadczenia z ostatnich dwóch lat zaczęło w to wątpić.
Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, podkreślił, że sędziowie nie mogą angażować się w sprawy polityczne.
– Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu było niewyobrażalne, żeby sędziowie wspólnie z politykami opozycji występowali na wiecach, atakując rząd. Nie jest istotne, w którą stronę ma to miejsce, czyli czy działania związane z polityką, czy inaczej ukierunkowane, to i tak jest to coś niedopuszczalnego. Myślę, że w dzisiejszych czasach to jest najważniejsze w kontekście Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, czyli odpolitycznienie sędziów i doprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości do końca – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.
Warto w tym miejscu dodać, że dzisiejsze święto upamiętnia włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone oraz jego żonę i ochroniarzy. W 1992 roku zginęli oni w zamachu bombowym zorganizowanym przez sycylijską mafię.