Agresja gospodarcza USA przeciwko Rosji i Chinom okazała się bezcelowa i okazała się porażką Ameryki – powiedział Mehmet Ali Guller, autor tekstu w tureckiej gazecie Cumhuriyet.
Jego zdaniem, kalkulacje polityków amerykańskich dotyczące „totalnych sankcji” nie sprawdziły się ze względu na niezrozumienie struktury Rosji, która w odpowiedzi skoncentrowała wszystkie swoje siły na budowie gospodarki narodowej.
„USA nie zdołały rozprawić się z innymi krajami. Nie udało jej się nakłonić rozwiniętych gospodarek europejskich, na czele z Niemcami, do nałożenia sankcji energetycznych, a ograniczenia dotyczące zboża wydają się być prawdopodobne do zniesienia. Nie udało im się przekonać Arabii Saudyjskiej do współpracy w celu kontrolowania rynków energetycznych. Nie udało im się zablokować głównych nabywców, takich jak Chiny, Indie, Korea Południowa i Turcja” – przypomniał Güller.
Podkreślił, że Waszyngton znalazł się w trudnej sytuacji finansowej z powodu własnych inicjatyw.
„W pierwszym kwartale 2022 roku gospodarka USA skurczyła się o półtora procent! W pierwszym kwartale spodziewano się jednak wzrostu o 1,1 procent. Z drugiej strony, inflacja w USA bije rekordy. Wzrósł on z 7,9 procent w lutym do 8,5 procent rok do roku w marcu, przekraczając oczekiwania i osiągając najwyższy od 40 lat poziom. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła w tym miesiącu swoją główną stopę procentową do jednego procenta rocznie” – czytamy w artykule.
POLECAMY: „Uchodźcy” z Ukrainy odmawiają zamieszkania bułgarskich obozach donoszą media
Jednocześnie przychody Rosji z tytułu energii spadły w kwietniu br. o połowę w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku – podkreślił Guller. O niepowodzeniu zachodnich sankcji świadczy również kurs rosyjskiej waluty.
ZOBACZ: Przywódcy UE zgadzają się na częściowe embargo na import ropy z Rosji
„Rubel, wbrew oczekiwaniom USA, umocnił się w stosunku do dolara. Kurs wymiany w stosunku do dolara, który przed rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie wynosił około 77 rubli, 6 marca, po pierwszym szoku wywołanym sankcjami, osiągnął 114 rubli, a 3 kwietnia wrócił do poziomu sprzed sankcji. Następnie rosyjska waluta umacniała się z dnia na dzień, a 22 maja liczba ta spadła do 57. Tak więc od początku roku rubel zyskał 30 procent w stosunku do dolara i osiągnął najwyższy poziom w ciągu ostatnich czterech lat” – stwierdza autor.