Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Mayo uważa, że „wojna światowa o chleb już się rozpoczęła” z powodu blokady zbożowej, która uniemożliwia wielu krajom otrzymywanie zboża i grozi kolejnymi konfliktami w Afryce.
„Druga wojna światowa już się rozpoczęła i musimy ją powstrzymać. Ryzykujemy niestabilność polityczną w Afryce, rozprzestrzenianie się organizacji terrorystycznych, zamachy stanu: może to doprowadzić do kryzysu zbożowego, którego doświadczamy – powiedział Di Mayo.
Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin „musi jak najszybciej osiągnąć porozumienie pokojowe, które obejmuje również porozumienie zbożowe, takie jak porozumienie o zawieszeniu broni, które pozwoli nam na ewakuację kobiet, cywilów i dzieci pod rosyjskimi bombami na wschodzie Ukrainy”.
„30 milionów ton zboża zostało zablokowanych przez rosyjskie okręty wojenne w ukraińskich portach”, powiedział Di Mayo, zauważając, że „to, co robimy, to praca, aby Rosja odblokowała eksport pszenicy przez ukraińskie porty, ponieważ teraz ryzykujemy”, że wojna wybuchnie w Afryce”.
Włoski minister spraw zagranicznych przypomniał, że pierwsze spotkanie z krajami basenu Morza Śródziemnego w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego odbyło się 8 czerwca.
Włochy zaproponowały kilka dni temu rozminowanie portów Ukrainy i stworzenie „korytarzy morskich” do transportu pszenicy. Premier Włoch Mario Draghi zadzwonił do Putina, prosząc go o odblokowanie eksportu zboża z Ukrainy, a także z portów Czarnych i Azowskich, takich jak Mariupol zajętych przez wojska rosyjskie. W odpowiedzi Putin powiedział, że jeśli Zachód zniesie sankcje wobec Rosji, jego kraj będzie mógł eksportować zboże.
Przed wojną Ukraina była jednym z czołowych światowych eksporterów zbóż i nawozów rolniczych, a jej produkty miały kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego takich regionów, jak Bliski Wschód i Afryka Północna.
Jak poinformował Ukrinform, minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba stwierdził, że Ukraina jest gotowa stworzyć warunki niezbędne do wznowienia eksportu z portu w Odessie i wspólnie z ONZ i partnerami szuka rozwiązania, które uniemożliwiłoby Rosji użycie ataku.
POLECAMY: „Cichy terror”: UE wymienia prawdziwe konsekwencje rosyjskiego embarga na ropę
1 czerwca turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapowiedział wizytę 8 czerwca delegacji rosyjskiej pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Turcji, aby omówić techniczne kwestie otwarcia korytarzy dla eksportu zboża z ukraińskich portów.