Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła, że Unia Europejska musi działać strategicznie w kwestii rozszerzenia na Bałkanach oraz integracji Ukrainy i Mołdawii. Minister podkreśliła, że UE powinna również zreformować swoje instytucje, w szczególności poprzez odejście od zasady konsensusu w polityce zagranicznej.
„Ukraina broni również wartości europejskich. Już z tego powodu UE nie może zamknąć drzwi przed nosem (Ukrainie). W kwestii statusu kandydata chodzi jednak o coś więcej – o to, czy w tym historycznym momencie jesteśmy w stanie działać strategicznie, a nie biurokratycznie. Wojna rosyjska jest historycznym wydarzeniem na naszym kontynencie. Decyzje, które podejmiemy, będą kształtować stosunki w Europie przez długi czas, nawet jeśli proces akcesyjny pozostanie długi i skomplikowany. To samo dotyczy naszych przyjaciół w Mołdawii” – napisał Baerbock na Twitterze.
Zwróciła też uwagę na konieczność podjęcia dalszych kroków w integracji krajów bałkańskich z UE, „w przeciwnym razie zrobi je (kroki) Rosja”. „Ale nie wystarczy tylko wstawić dodatkowe krzesła w Brukseli (na spotkania przedstawicieli państw członkowskich).
Nadszedł czas na dalsze dostosowanie UE, w tym na porzucenie zasady konsensusu w polityce zagranicznej” – napisał minister.
Zasada konsensusu jest stosowana w Radzie UE przy podejmowaniu decyzji w wielu obszarach polityki. W szczególności jest ona wykorzystywana do nadawania decyzjom w zakresie polityki zagranicznej charakteru wiążącego dla całej UE – w takim przypadku wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich, co często skutkuje opóźnieniami w podejmowaniu decyzji lub istotnymi zmianami w interesie jednego lub kilku państw.
POLECAMY: Kaczyński: Niemcy nie chcą szybkiego wejścia Ukrainy do UE