W Krakowie otworzono pierwszą stację wodorową PKN Orlen. Pozwoli ona na ładowanie autobusów miejskich. To jedna z planowanych inwestycji koncernu w zakresie wykorzystania technologii wodoru.
Otwarcie stacji nastąpiło wczoraj a jej powodem, było wyjechanie na Krakowskie ulice pierwszego autobusu wodorowego. Otwarcie stacji wodorowej przez PKN ORLEN jest również realizacją umowy podpisanej przez PKN Orlen z krakowskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.
Prezes koncernu, Daniel Obajtek, wskazał, że Orlen wprowadza w życie kolejne elementy swojej strategii wodorowej.
Jak podkreślił, odpowiedzialny biznes musi skupiać się nie tylko na zysku, ale także na realizowaniu inwestycji ważnych pod względem społecznym, a wodór jest technologią przyjazną środowisku.
– Bardzo poważnie traktujemy rozwój wodorowy. W ciągu ośmiu lat przeznaczymy na niego, a właściwie już inwestujemy, kwotę 7,4 miliardów złotych. Zbudowaliśmy niedawno hub wodorowy w Trzebini. Właśnie z niego będą tu, poprzez mobilną stację tankowania, zasilone autobusy komunikacji miejskiej. Ten hub wodorowy ma moc produkcyjną około 50 kilogramów na godzinę – mówił Daniel Obajtek.
Kolejny hub wodorowy ma powstać w Płocku. Do końca dekady ma zostać zrealizowanych 10 hubów w kraju i regionie, w tym w Czechach.
W ciągu ośmiu lat na terenie Polski ma powstać 100 stacji wodorowych – na początku w Poznaniu, Katowicach, Pile oraz Włocławku.
Orlen przeznacza ok. 400 mln zł na prace badawcze skupione wokół nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii.