Turcja zgłasza pierwszy przypadek małpiej ospy. Pacjent został odizolowany.
Poinformował o tym 30 czerwca na Twitterze minister zdrowia kraju Fahrettin Koca.
„U jednego z naszych pacjentów zdiagnozowano małpią ospę. Pacjent ma 37 lat, ma niedobór układu odpornościowego. Jest w izolacji” – powiedział minister.
Według niego przeprowadzono obserwację kontaktu i nie zidentyfikowano żadnych innych przypadków. „Jak wiecie, ta choroba nie jest przenoszona przez unoszące się w powietrzu kropelki, ale poprzez bliski kontakt fizyczny” – powiedział.
Jak rozpoznać ospę małp
Okres inkubacji małpiej ospy wynosi od 7 do 21 dni.
Pierwsze objawy to gorączka, bóle głowy, mięśni i pleców. Stan zapalny węzłów chłonnych. Na skórze pojawia się wysypka i zmiany. W zależności od stadium choroby wysypka skórna przypomina tę, która występuje przy ospie wietrznej lub kile. Mogą wystąpić guzki, pęcherze i ropne formacje.
Najpierw pojawiają się na twarzy, a następnie na innych częściach ciała – na przykład na rękach i nogach. W niektórych przypadkach takie wysypki u zakażonych osób pojawiły się w okolicy narządów płciowych.
Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ryzyko zarażenia ospą małp u ludzi może być wysokie w pewnych warunkach. Jednak teraz jest za wcześnie, aby się martwić, ponieważ jego dystrybucja pozostaje umiarkowana.