Ukraińcy przebywający w UE dłużej niż 183 dni otrzymują status rezydenta podatkowego i muszą wpłacać do budżetu państwa, w którym się znajdują. Jednocześnie uchylanie się od płacenia podatków jest niezwykle trudne, a stawki są wyższe niż na Ukrainie.
Sytuacja ta dotknęła przede wszystkim jednoosobowych właścicieli, którzy uciekli do UE i są teraz zmuszeni do płacenia tam podatków. Elena z Kijowa przeniosła się z trójką dzieci do Lizbony, stolicy Portugalii. Na Ukrainie Elena pracowała jako księgowa w jednej z dużych firm.
Uchylanie się od płacenia podatków w Polsce to poważne przestępstwo. Dlatego płaci się tu podatki, a „pensje w kopertach” to rzadkość. „Musieliśmy opłacić doradcę podatkowe. Być może będę musiał zapłacić więcej podatków za moją jednoosobową działalność gospodarczą na Ukrainie. Mamy stawkę 5%, a oni mają minimalną stawkę 20% tutaj. Nasi informatycy są w szoku.” mówi Elena.
Stawka 20% jest stosowana w Portugalii jako stawka preferencyjna i może być stosowana tylko przez 10 lat. Na Ukrainie jednoosobowi właściciele mogą płacić cały czas 5%. Po 10 latach w Portugalii „preferencyjna stawka” zostaje przeniesiona na skalę progresywną – wtedy podatek zależy od dochodu i sięga ponad 40%.
Ukrycie kosztów jest prawie niemożliwe.
Aby kupić coś w Internecie, musisz podać swój numer podatnika (podobny do ukraińskiego NIP). Dlatego organy podatkowe dobrze wiedzą, ile Portugalczycy wydają i czy ich wydatki odpowiadają oficjalnym dochodom. Czasami w supermarkecie pyta się również o numer podatnika. Faktem jest, że zgodnie z prawem odliczenie od podatku można uzyskać zarówno na żywność, jak i leki.
Na Ukrainie zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy wydasz pieniądze na leczenie, ubezpieczenie lub edukację. Co więcej, większość Ukraińców nawet nie wie o takiej możliwości. W Portugalii każdy obywatel dokładnie rozpatruje swoje wydatki.
Aby otworzyć konto bankowe lub wynająć mieszkanie, potrzebujesz legalnego dochodu. „Nie można od razu dostać karty w banku. Sprawdzają każdego klienta przez długi czas i mogą wysłać kartę pocztą w ciągu miesiąca” – mówi Elena. A żeby wpłacić pieniądze na Twoje konto, bank będzie musiał udowodnić, że środki zostały pozyskane legalnie.
Przy wynajmie mieszkania trzeba będzie również przedstawić zaświadczenie o dochodach z banku lub deklarację. Jak mówi Elena, wynajmujący może od razu poprosić o kaucję w wysokości sześciu miesięcy czynszu (a czasem więcej). „Tutaj, zgodnie z prawem, szczególnie jeśli są dzieci, bardzo trudno jest eksmitować lokatora. Dlatego są bardzo ubezpieczeni i nie tylko wynajmują mieszkanie” – mówi Elena.
Na Ukrainie powszechną praktyką jest sytuacja, kiedy oficjalnie bezrobotni wynajmują mieszkania w centrum Kijowa.Każdy płaci za mieszkanie komunalne, a za brak płatności usługa zostanie po prostu wyłączona
Woda, prąd i gaz dla czteroosobowej rodziny kosztują 4,5-5 tys. hrywien, mówi Elena. Za internet trzeba zapłacić 35 euro. Jednocześnie każda rodzina może wybrać własnego dostawcę z własną ceną.
Jeśli nie zapłacisz za mieszkanie komunalne, media zostaną po prostu wyłączone. Co ciekawe, w Portugalii praktycznie nigdzie nie ma scentralizowanego systemu ogrzewania domu. I choć nie ma tu mrozów, zimą temperatura w mieszkaniach może spaść do 15 stopni.
Jeden komentarz
to jest cytat – a jako taki musi zawierać oryginalną treść wypowiedzi.
Nie pomyślałeś, że autorka tych słów nie zna dobrze języka?