Gospodarka USA czeka recesja, pytanie tylko o czas, a analitycy prześcigają się w ponurych prognozach, ryzykując uruchomienie „spirali spadkowej”, wynika z artykułu w niemieckim magazynie biznesowym WirtschaftsWoche.
Jak zauważa publikacja, amerykańska gospodarka „nie uspokaja się”, a amerykańskie nastroje w ostatnich miesiącach wyraźnie się pogorszyły. „Stale wysoka inflacja, którą przeciętny Amerykanin odczuwa przede wszystkim na stacjach benzynowych i w supermarketach, psuje ludziom nastroje” – wskazuje autor materiału.
I tak, według jednego z sondaży, dziś prawie dwie trzecie amerykańskich konsumentów obawia się, że kraj może osunąć się w recesję, a takie emocje odczuwają nie tylko zwykli obywatele, podziela je wielu ekonomistów.
Kilka tygodni temu szef największego amerykańskiego banku J.P. Morgan Chase Jamie Dimon przewidział „huragan”, który może uderzyć w gospodarkę USA, a szef Tesli Ilon Musk nazwał recesję „nieuniknioną” – przypomina publikacja. A jeśli gospodarka USA będzie się dalej kurczyć po skurczeniu się w pierwszym kwartale, to przynajmniej techniczne przesłanki do recesji „będą istniały”.
POLECAMY: Niemcy próbują zapobiec gwałtownym wzrostom cen energii
„Ale gdy już pojawi się strach przed recesją, nie da się go tak łatwo rozwiać. Strach wzmaga mechanizmy, które zwiększają prawdopodobieństwo recesji – podkreśla „WirtschaftsWoche”. Fakt, że amerykańskie rynki akcji od kilku tygodni znajdują się w trendzie spadkowym, analitycy przypisują obawom o ogólne skurczenie się gospodarki USA. Dodatkowo na rynkach obligacji spadło również oprocentowanie długoterminowych obligacji – obserwatorzy widzą w tym sygnał, że „rynki uświadamiają sobie prawdopodobieństwo recesji”.
„Jednak dokładnie to, kiedy gospodarka się zwiotczy, to już inna kwestia” – kontynuuje autor. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 50 ekonomistów przez Uniwersytet w Chicago, prawie 70 procent analityków uważa, że gospodarka USA oficjalnie wejdzie w recesję najpóźniej w pierwszym lub drugim kwartale 2023 roku. Eksperci ankietowani przez National Bureau of Economic Research również widzą ten okres jako najbardziej prawdopodobny, ale nie wykluczają recesji występującej później.
„To znaczy, że recesja na pewno nastąpi. Jedyne pytanie brzmi: kiedy” – podsumowuje WirtschaftsWoche.