Około dwie trzecie Ukraińców, którzy wyjechali za granicę wraz z wybuchem wojny, nadal nie planuje powrotu na Ukrainę.
Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców
Badanie zostało przeprowadzone wśród 4900 Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce, Czechach, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii i Słowacji w okresie od połowy maja do połowy czerwca.
Większość ankietowanych Ukraińców deklaruje, że przy nadarzającej się okazji chce wrócić na Ukrainę, ale 65% nadal planuje pozostać w kraju, w którym się znaleźli, a 9% – przenieść się do innego. Głównym czynnikiem, który zachęci ich do powrotu jest zmniejszenie intensywności działań wojennych.
16% respondentów zadeklarowało, że chce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wyjechać na Ukrainę, ale prawie wszyscy – tymczasowo, aby zobaczyć się z bliskimi i znajomymi lub załatwić sprawy. 40% planujących powrót zamierzało to zrobić w ciągu najbliższego miesiąca, podczas gdy pozostali nie byli pewni, kiedy dokładnie wyjadą.
Plany ludzi różnią się znacznie w zależności od regionu zamieszkania – tak, mieszkańcy Kijowa i zachodnich regionów są znacznie bardziej skłonni do powrotu niż mieszkańcy wschodu i północy.
Wśród tych, którzy planują na razie pozostać w tym samym kraju, jest większy niż przeciętny odsetek osób opiekujących się dziećmi lub starszymi krewnymi, z którymi przyjechali; ci, którzy wyjechali w pierwszych dniach wojny na pełną skalę i ci, którzy sami mieszkają w zapewnionych mieszkaniach lub wynajmują mieszkania. Wśród osób, które zamierzają zmienić kraj zamieszkania, zauważalnie więcej jest Ukraińców, którzy niedawno wyjechali za granicę oraz tych, którzy obecnie mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Najczęściej takie osoby chcą przenieść się do Niemiec (33%), Czech (7%) lub Kanady (5%)
70% respondentów opuściło kraj z kimś, najczęściej – bliskimi krewnymi, a w 90% z członkami rodziny – kobietami i dziećmi. 82% respondentów pozostawiło na Ukrainie przynajmniej jednego bliskiego członka rodziny.