Posłowie przyjęli w piątek zmianę w regulaminie Sejmu umożliwiającą prowadzenie obrad zdalnych także podczas stanu zagrożenia epidemicznego, a nie tylko epidemii. Marszałek Sejmu będzie mogła podjąć taką decyzję po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów.
Za zmianą regulaminu Izby w tej sprawie głosowało 226 posłów, przeciw było 215, zaś 3 wstrzymało się od głosu.
Z inicjatywą zmian w przepisach dotyczących pracy Izby wystąpiło w początkach lipca Prezydium Sejmu.
Zmiana dodała stan zagrożenia epidemicznego do przesłanek, z powodu których posiedzenie Sejmu oraz posiedzenie komisji lub podkomisji może być prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
Dotychczas Sejm, komisje i podkomisje mogły pracować zdalnie w przypadku wprowadzenia w Polsce stanu epidemii oraz stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej albo stanu wojennego.
Taką zmianę regulaminu krytykowała część opozycji. – Wprowadzenie takiej zmiany w przeddzień przerwy wakacyjnej posłów uważamy jednak za nieco niezręczne. Sejm ma zebrać się 5 sierpnia i najwyraźniej koliduje to niektórym politykom w planach wakacyjnych – oceniał podczas środowej debaty Wojciech Król (KO).
Jarosław Zieliński (PiS) odpowiadał, że z możliwości obrad zdalnych korzysta w stanie zagrożenia epidemicznego Senat, obradują też tak obecnie niektóre rady miast, gmin i powiatów. – Nie wiemy, czy marszałek Sejmu z tego skorzysta i w tym dniu w trybie zdalnym zwoła posiedzenie – dodawał poseł Zieliński odnosząc się do obrad Izby wyznaczonych na 5 sierpnia.
Od 16 maja, obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r., stan epidemii związany z pandemią COVID-19 został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
Jeden komentarz
Plaża łóżko kasyno, stacja benzynowa biedronka, Alpy szwajcarskie, izba wytrzeźwień…. oglądalność takich posiedzeń z takich miejsc pobije rekordy.