Federalny minister pracy Hubertus Heil (49, SPD) ogłosił w środę koniec Hartz IV! Już w styczniu – powiedział – rząd federalny wprowadzi „dochód obywatelski”, który zastąpi obecny zasiłek dla bezrobotnych. „System Hartz IV zostanie pokonany” – powiedział w środę Heil.
Plan ministra: wyższe stawki standardowe, mniej sankcji, mniej biurokracji
Od stycznia mają zostać podniesione standardowe stawki osób pobierających świadczenia – obiecał Heil. Chodzi o okazanie „większego szacunku i uznania” dla osób pobierających świadczenia. Jednak dokładna kwota podwyżki nie została jeszcze określona.
Ochrona majątku do 60 000 euro
Jednocześnie majątek osób korzystających z pomocy społecznej ma być mocniej chroniony. Oszczędności w wysokości do 60 tys. euro nie będą ruszane w pierwszych dwóch latach dochodów przyszłego obywatela.
Jednocześnie mają być zwiększone tzw. aktywa chronione: Jest to kwota oszczędności, którą świadczeniobiorcy mogą utrzymywać przez dłuższy czas. Obecnie jest to około 10 000 euro dla dorosłych.
Nawet ci, którzy posiadają nieruchomość, mieszkają we własnym domu czy mieszkaniu, nie powinni być już zmuszani do sprzedaży w ciągu pierwszych dwóch lat.
Ma być też karencja dla świadczeniobiorców, którzy mieszkają w mieszkaniu większym niż faktycznie przewiduje ustawa. Osoby fizyczne będą mogły wynająć maksymalnie 50 metrów kwadratowych lub czynsz będzie mógł wynieść maksymalnie 364,50 euro brutto miesięcznie.
POLECAMY: Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Nawet 31 tysięcy Polaków dostanie pieniądze za nic
Przynajmniej przez pierwsze dwa lata NIE będą mogli być naciskani przez władze, by się przeprowadzić – obiecał minister.
Mniej planowanych cięć
W pierwszym półroczu mają zostać zniesione sankcje, czyli nie będzie cięć w zasiłku obywatelskim, jeśli np. odrzuca się oferty pracy lub przegapia spotkania w urzędzie pracy.
Podczas gdy wiele szczegółów jest jeszcze omawianych za kulisami, jedno jest już pewne: mega-reforma będzie kosztowna dla państwa: „Prawo nie jest za darmo”, powiedział Heil.
Minister szacuje dodatkowe koszty roczne na co najmniej 500 mln euro – plus wyższe koszty za podwyższone stawki standardowe.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina chce wprowadzić bezwarunkowy dochód dla wszystkich
Resort przygotował pierwszy projekt ustawy, który ma być uchwalony przez gabinet najpóźniej we wrześniu.