Dochody Iranu z eksportu ropy i kondensatu wzrosły o 580% w ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego roku irańskiego, który rozpoczyna się 21 marca, powiedział we wtorek irański minister gospodarki i finansów Seyyed Ehsan Khandouzi.
Między 21 marca a 21 lipca międzynarodowe ceny ropy naftowej utrzymywały się w dużej mierze powyżej 100 dolarów za baryłkę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a sankcje nałożone na eksport rosyjskiej ropy zakłóciły światowe przepływy handlowe.
„Ze względu na wzrost eksportu ropy i kurs wymiany walut naszego nowego budżetu, w pierwszych czterech miesiącach tego roku zaobserwowaliśmy wzrost dochodów skarbu państwa z eksportu ropy i kondensatu o 580%” – cytuje irański minister finansów. wypowiedź lokalnej agencji prasowej IRNA.
Ogólnie rzecz biorąc, dochody budżetowe Iranu wzrosły o 48% w okresie od marca do lipca w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., podczas gdy wydatki rządowe wzrosły o 16%, dodał minister.
„Rząd skupił się na tej kwestii, aby móc uzyskać bardziej stabilne dochody. Oznacza to, że wyrównanie deficytu budżetowego było na agendzie rządu i było realizowane w pierwszych 4 miesiącach tego roku” – powiedział minister.
12-miesięczna stopa inflacji w Iranie osiągnęła w lipcu 40%, jak pokazały irańskie statystyki w zeszłym tygodniu. Ceny towarów poszybowały w górę, odkąd rząd zniósł niektóre dotacje na początku tego roku.
Pomimo dyplomatycznego impasu wokół umowy nuklearnej Iran przygotowywał się do ponownego wejścia na światowy rynek ropy. Kraj zwiększył produkcję, a także eksport na swój główny rynek, Chiny. Według analityków, jeśli zostanie osiągnięte nowe porozumienie między Iranem a światowymi mocarstwami, przepływ irańskiej ropy za granicę może wzrosnąć od 500 000 baryłek dziennie do 1 miliona baryłek dziennie.
Chiny są głównym rynkiem zbytu dla irańskiego eksportu ropy naftowej od czasu ponownego nałożenia przez USA sankcji na przemysł naftowy Islamskiej Republiki w 2018 roku, kiedy ówczesny prezydent Donald Trump wyciągnął Stany Zjednoczone z tak zwanego irańskiego porozumienia nuklearnego, oficjalnie znanego jako Wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA).