Nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać 14. emeryturę – przypomina Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Świadczenie „z urzędu” trafi do ok. 9 mln uprawnionych. Wypłata rozpocznie się 25 sierpnia.
14. emerytura będzie wypłacana przez ZUS w następujących terminach: 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.
14. emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Pełna wysokość 14. emerytury to 1217,98 zł „na rękę”. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób otrzymujących wyższe świadczenia, czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
ZUS przypomina, że 14. emerytura będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Emerytura nie wystarczy? Rosną ceny towarów i usług
– Niestety nie oznacza to, że emeryci będą mogli pozwolić sobie na większą swobodę w zakupach. Jednocześnie według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. były o 15,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Co ważne na wysokość tego wskaźnika miały wpływ kategorie dóbr o istotnym znaczeniu w koszyku wydatków emerytów. O 24 proc. wzrosły koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu oraz korzystaniem energii elektrycznej. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 14 proc. Wydatki związane ze zdrowiem był o blisko 8 proc. wyższe – wylicza Edyta Szymczak, prezes ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.