We wtorek, na zakończenie konferencji „Nowa Białoruś”, poświęconej drugiej rocznicy masowych protestów antyrządowych, lider zjednoczonej białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska ogłosiła utworzenie „kolektywnego organu wykonawczego” – Zjednoczony Gabinet Przejściowy.
„Jest to kolektywny organ wykonawczy, który na co dzień będzie pracował nad głównymi celami – obroną niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowaniem interesów narodowych Białorusi, realizacją faktycznej deokupacji naszego kraju, przywrócić prawo i porządek konstytucyjny, opracować i wdrożyć środki mające na celu powstrzymanie nielegalnego utrzymania władzy, zapewnić przejście władzy od dyktatury do demokracji, stworzyć warunki do przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów, opracować i wdrożyć decyzje niezbędne do osiągnięcia demokratycznych przemian na Białorusi – wyjaśniła Cichanouska .
„I w wyniku tego wszyscy więźniowie polityczni powinni zostać uwolnieni” – dodała.
Cichanouska wyjaśnił, że skład Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi zostanie zatwierdzony przez Radę Koordynacyjną białoruskiej opozycji, ale w warunkach wojny i groźby utraty suwerenności kraju pierwsze nominacje będą tymczasowe – na okres sześć miesięcy.
Cichanouska powołała Pawła Łatuszki na przedstawiciela gabinetu ds. przejścia władzy, Aleksandra Azarowa na przedstawiciela ds. przywrócenia praworządności, Walerego Kowalewskiego na przedstawiciela do spraw zagranicznych i Walerego Sahaszczyka na przedstawiciela ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego.
Pomysł utworzenia rządu przejściowego Białorusi omówiono pierwszego dnia konferencji „Nowa Białoruś”. Pojawiła się też propozycja usunięcia „odpowiedzialnych za awarie i naruszenia”.
Przypomnijmy, przed drugą rocznicą masowych protestów antyrządowych na Białorusi wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell podkreślił, że UE będzie nadal wspierać naród białoruski .