Kierowco już 17 września 2022 roku wejdą w życie kolejne zmiany kodeksu drogowego. Nowelizacja przepisów spowoduje możliwość szybkiej utraty prawa jazdy.
Ustawodawca tym razem nie zmienił taryfikatora mandatów. Zamiast tego wprowadzono zmiany dotyczące punktów karnych. Pierwszą zmianą jest zmiana ich limit. Teraz, za jedno przewinienie będzie można dostać aż 15 punktów karnych. Taką liczbę można uzyskać np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub omijanie go, kiedy ustąpił pierwszeństwa pieszemu czy też złamanie zakazu wyprzedzania. Tyle samo punktów karnych czeka na kierowców po przekroczeniu prędkości od 51 km/h wzwyż.
Drugą zmianą jest zwiększenie liczbę punktów karnych za poszczególne przewinienia i przekroczenia prędkości. Trzecia zmiana to brak możliwości zmniejszenia punktów karnych przy pomocy kursów dla kierowców. Punktów karnych nie będzie można, jak dotychczas, zmniejszać przy pomocy kursów dla kierowców. Takie kursy odbywać się będą tylko do połowy września. Warto zatem, aby kierowcy z dużą ilość punktów karnych rozważyli możliwość ich zmniejszenia przy pomocy kursy, jakie obecnie jest jeszcze prawnie dozwolony.
Od 17 września kierowcy, którzy przekraczają przepisy, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wystarczy jedno poważne naruszenie i jedno przekroczenie prędkości np. o 31 km/h, by stracić prawo jazdy.
Kolejną ważną zmianą są tzw. warunki recydywy, czyli złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. „Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy. Warto w tym miejscu podkreślić, że w sytuacjach najpoważniejszych policjant będzie posiadał prawo do odstąpić od ukarania kierującego mandatem i skierować sprawę do sądu, gdzie grzywny już od roku wynoszą do 30 tysięcy złotych”.
„Jeżeli mówimy o przekroczenia dopuszczalnej prędkości przykładowo od 31 do 40 km/h dotychczas mandat wynosił 800 złotych, w warunkach recydywy będzie to 1,6 tys. złotych”.
Podwójne karanie w warunkach recydywy będzie też dotyczyć innych obszarów ruchu, takich jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, niezachowania ostrożności, spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty i tym podobnych uczestników ruchu.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
3 komentarze
Oczywiście kierowców Ukraińskich to nie dotyczy 😀
Oni nie muszą robić przeglądów technicznych samochodów, opłaca rzekomo „obowiązkowych” składek OC itd … :/
Polacy w Polsce są obywatelami DRUGIEJ KATEGORII ! :/
Czego tu q*rva nie rozumiesz ??? 😀
Data 17ty września nie jest przypadkowa. Kolejny nóż w plecy polskiego społeczeństwa…
Tresury poprzez dokręcanie śruby ciąg dalszy…