Witamy,
Koronawirus Delta SARS-CoV-2 to wg. Ministerstwa Propagandy Kowidowej wariant nie tylko najbardziej zaraźliwy, ale też najczęściej wywołujący infekcje u osób zaszczepionych. Co sprawia, że pomimo przyjęcia szczepionki wciąż można zarażać innych? Wyjaśniamy, w jaki sposób infekcja wariantem Delta z Indii różni się do ?zwykłego? COVID-19.
Wariant Delta i zakażenia po szczepieniu
Przybywa dowodów na to, że Delta może rozprzestrzeniać się wśród osób zaszczepionych łatwiej niż jakikolwiek inny wariant koronawirusa. Naukowcy próbują dociec, dlaczego tak się dzieje.
Gdy pojawiły się pierwsze doniesienia potwierdzające skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 w hamowaniu transmisji koronawirusa, badacze ostrzegali, że dotyczą sytuacji sprzed pojawienia się jego wyjątkowo niebezpiecznego wariantu Delta. Wersja ta wywołała falę pandemii w Indiach w kwietniu i maju 2021 r., po czym m.in. poprzez Wielką Brytanię rozprzestrzeniła się na resztę świata.
Z informacji wynika, że: Delta stanowi obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie, przy czym stał się takim w Polsce już w lipcu bieżącego roku, i wkrótce liczba spowodowanych nim zakażeń przekroczyła próg 80 proc. wykrytych przypadków.
Wariant Delta okazał się łatwiejszy w przenoszeniu między osobami zaszczepionymi przeciw COVID-19, czego powodem jest duża liczba jego cząstek w górnych drogach oddechowych. TEORIA SPISKOWA NAUKOWCÓW JEDNAK SIĘ SPRAWDZA, ŻE ZASZCZEPIENI TERAZ SA NIEBEZPIECZNI A CAŁA TA SZCZEPIONA WŁAŚNIE DO TEGO SŁUŻYŁA.
U pacjentów z COVID-19 po szczepieniu, czyli tzw. infekcją przełamującą (ang. breakthrough infection) ładunek koronawirusa w wymazie z nosa może być tak duży, jak u osób nieszczepionych, co pokazują wyniki testów przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Singapurze.
Badając tę kwestię naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison przyjrzeli się zachorowaniom w stanie Wisconsin w czerwcu i lipcu 2021 r. Gdy oznaczali poziom stężenia koronawirusa w wydzielinie z nosa za pomocą testu genetycznego (molekularnego) RT-PCR, potwierdzenie jego obecności wymagało podobnie niskiego wzmocnienia (mniejszej liczby cykli) u osób zaszczepionych i nie, co wskazuje na podobną koncentrację wirusa. Analogiczne wyniki uzyskali też badacze w innych ośrodków.
To oznacza, że ludzie w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 mogą zarażać wariantem Delta koronawirusa, choć nie wiadomo jeszcze, jaki jest ich udział w zakażeniach w skali społeczeństwa.
Podobne wnioski wynikają z testów prowadzonych w Provincetown w stanie Massachusetts. W związku z dużymi zgromadzeniami ludzi na plażach wykryto 469 nowych przypadków zakażenia.
Co istotne, 90 proc. zbadanych próbek wykazało infekcję wariantem Delta, a prawie 2/3 zakażonych stanowiły osoby zaszczepione.
Autorzy analiz dotyczących Wisconsin podkreślają przy tym, że rolę w przenoszeniu Delty pełnić mogą nie tylko skupiska ludzkie, bo w badanym przez nich stanie do infekcji dochodziło głównie w ramach spotkań domowych w niewielkim gronie.
COVID-19 u zaszczepionych to głównie wariant Delta
Koronawirus SARS-CoV-2 mutacji Delta to wariant, który jest najczęstszym sprawcą infekcji u osób zaszczepionych przeciwko temu patogenowi. Wskazują na to również wyniki testów prowadzonych w Szpitalu Metodystów w Houston, gdzie od marca 2021 r. sekwencjonowano geny koronawirusa ze wszystkich pobranych próbek i rejestrowano jego warianty.
Około 17 procent przypadków zarażenia wariantem Delta stwierdzono u osób zaszczepionych, przy czym wywołał on trzykrotnie więcej infekcji przełomowych niż wszystkie inne mutacje koronawirusa razem wzięte. Co więcej, pacjenci pozostawali też dłużej w szpitalu niż ci zarażeni jakąkolwiek z wersji wirusa.
Jednak według doniesień z Singapuru zaszczepieni z Deltą mogą chorować krócej niż osoby, które nie są chronione w ten sposób przed COVID-19. Gdy badali poziom koronawirusa u obu grup, jego ładunek wirusa był podobny tylko przez pierwszy tydzień infekcji, po czym u osób zaszczepionych uległ obniżeniu.
Potwierdzeniem są ustalenia badaczy z Imperial College London, którzy wykorzystali do analiz dane nie tylko od chorych z objawami COVID-19, ale też osób przypadkowych z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa i bez objawów infekcji.
Dane pochodzą z brytyjskiego programu REACT-1, w ramach którego wykonywane jest ponad 100 tys. testów u ochotników co kilka tygodni. Analiza dotycząca wariantu Delta obejmowała dane z okresu maj-lipiec 2021 r., gdy przejmował on dominującą rolę w kraju.
Wykazano, że wśród osób z dodatnim wynikiem testu COVID-19 ci zaszczepieni mieli przeciętnie niższy ładunek koronawirusa niż niezaszczepieni ? między innymi dlatego, że mogli przechodzić infekcję wcześniej niż przed tygodniem.
Nie zmienia to faktu, że Deltą można zarazić się niezależnie od tego, czy spotkają się osoby zaszczepione, czy nie. Odkrycia te podkreślają znaczenie podtrzymania dotychczasowego reżimu sanitarnego związanego z pandemią, zwłaszcza noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekcji dłoni.
Wspomóż naszą walkę o wolność, poprze wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
????????????????????????
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID. Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618
Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.
Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Źródło: echodnia.eu