Zdaniem Klausa Müllera, prezesa Federalnej Agencji ds. Sieci, Bundesnetzagentur, Niemcy mogą nie być w stanie uniknąć kryzysu gazowego tej zimy, jeśli wszyscy konsumenci nie zmniejszą znacząco zużycia w największej gospodarce Europy.
„Sytuacja może stać się bardzo poważna, jeśli nie zmniejszymy znacząco zużycia gazu” – powiedział w czwartek Reuterowi Müller, dodając, że gospodarstwa domowe, przemysł i przedsiębiorstwa muszą zmniejszyć zużycie o co najmniej 20%.
Według regulatora niemieckie gospodarstwa domowe i małe firmy zużyły prawie o 10% więcej gazu niż średnia czteroletnia w tym tygodniu.
Agencja, która jest regulatorem narzucającym racjonowanie w przypadku poważnych niedoborów, opublikowała w czwartek cotygodniowy raport na temat podaży i popytu na gaz w Niemczech. Dane wykazały, że zużycie gazu wzrosło w ostatnim tygodniu sprawozdawczym o 10% do 618 gigawatogodzin tygodniowo (GWh/tydzień) z 483 GWh/tydzień w poprzednim tygodniu i było powyżej średniej z tego samego tygodnia w latach 2018-2021 .
Agencja po raz kolejny wezwała wszystkich konsumentów do oszczędzania gazu, ponieważ „podkreśla znaczenie” oszczędności.
W tym tygodniu apel o oszczędzanie gazu pojawia się po podobnym apelu w zeszłym tygodniu, kiedy agencja stwierdziła, że zużycie gazu w Niemczech zbytnio wzrosło – do poziomów wyższych niż w poprzednich latach i bez znacznej oszczędności gazu największa gospodarka Europy będzie miała trudności z unikaniem niedoborów gazu tej zimy.
„Bez znacznych oszczędności, także w sektorze prywatnym, trudno będzie uniknąć zimowych niedoborów gazu” – powiedział w zeszłym tygodniu prezes agencji Klaus Müller.
Magazyny gazu są zapełnione w ponad 92%, powiedział dziś regulator, ale ostrzegł, że wahania cen gazu są ogromne. Pomimo niedawnego spadku cen gazu, firmy i gospodarstwa domowe „będą musiały nadal przygotowywać się na bardzo wysokie ceny gazu” – dodała agencja.
Jeśli nadchodząca zima będzie chłodniejsza niż zwykle, Niemcy mogą doświadczyć poważnych ogólnokrajowych niedoborów gazu, których nie będą w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem większym niż dwa tygodnie, powiedział we wrześniu Müller.
„Nie mogę podać dokładnej prognozy, gdzie ryzyko niedoboru jest największe”, powiedział Müller niemieckiemu dziennikowi biznesowemu Handelsblatt w połowie września.
„Jeśli mamy bardzo mroźną zimę, mamy problem”.