Co piąty cwaniak z Ukrainy, który ubiegał się o świadczenie, stracił do niego prawo. ZUS tłumaczy, że powodem są wyjazdy z kraju na okres dłuższy niż 30. Zakład sprawdza też, gdzie faktycznie mieszkają świadczeniobiorcy. W wielkim procederze wyłudzaniu zasiłków socjalnych, jakie zostały przyznane przez antypolski rząd PiS »uchodźcom« na naszym blogu pisaliśmy w artykule: Cwaniacy z Ukrainy na potęgę wyłudzają świadczenia w Polsce. Prezydent Przemyśla: Nie mamy instrumentów, aby temu zapobiec
Fundowane przez Polaków wbrew ich woli świadczenie 500+ w okresie rozliczeniowym, który trwa obecnie – czyli od maja 2022 do maja 2023 otrzymało 440 tysięcy ukraińskich uchodźców wynika z ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To dużo mniej w stosunku do danych z maja br., kiedy to ZUS poinformował, że o 500 plus ubiegało się aż 700 tys. Ukraińców. W przypadku programu rodzinny kapitał opiekuńczy prawo do jego otrzymywania nabyło 18 tys. rzekomych uchodźców. Okazuje się jednak, że co piąta osoba już go nie dostaje. To wynik kontroli ZUS. Wstrzymano wypłatę dla łącznie 80 tys. osób z obu programów.
POLECAMY: Do RCL wpłyną projekt ustawy ograniczający sponsoring wczasów ukraińskim »uchodźcom« w Polsce
Przypomnijmy, że warunkiem koniecznym do uzyskania 500 plus jest faktyczne zamieszkiwanie rodzica lub opiekuna prawnego (lub tymczasowego) dziecka wraz z nieletnim w Polsce. Dziecko nie może mieć skończonych 18 lat.
W przypadku rodzinnych kapitałów opiekuńczych świadczenia w wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i następne dziecko.
W czerwcu – gdy bardzo duża grupa »uchodźców« wróciła do swoich domów na Ukrainę, a co trzeci wybrał emigrację do innych państw UE lub Kanady – zmieniały się warunki udzielania świadczeń.
Według nowych przepisów ci, którzy opuszczali Polskę na dłużej niż 30 dni – bez względu na to, gdzie jechali – automatycznie tracili prawo do świadczenia na dzieci.
ZUS zaczął masowo wzywać uchodźców do swoich oddziałów, dając im trzy dni na stawienie się i wyjaśnienie, gdzie mieszkają. Jeśli w wyznaczonym terminie osoby nie pojawiły się w ZUS, automatycznie traciły prawo do 500+.
Rzecznik ZUS poinformowała, że podstawą tych działań są dane z rejestru Straży Granicznej, do których ZUS posiada automatyczny dostęp.
Naszym zdaniem przyznanie praw do zasiłków socjalnych Ukraińcom było całkowicie bezpodstawne i nie posiada logicznego uzasadnienia.
POLECAMY: Prezydent Przemyśla za wpis o „zorganizowanych grupach z Ukrainy” został oskarżony o rasizm
Jeden komentarz
Rozumiem, że teraz wszyscy oszuści zostaną ukarani za wyłudzenie, zupełnie tak samo ja Polak został by ukarany za coś takiego. Zapewne grzywna 100K PLN lub 20 lat więzienia (z pewnością Polaka tak by potraktowano)