Stosunek do ukraińskich »uchodźców« w Europie pogarsza się, a w niektórych krajach są oni traktowani z wrogością lub niechęcią – podał „The Washington Post”.
Gazeta przypomniała, że wielu »uchodźców« nadal mieszka w specjalnych ośrodkach, hotelach i schroniskach. Według czeskiej agentki nieruchomości Petry Vyborilovej, ludzie początkowo byli gotowi zaakceptować Ukraińców, ale „ich nastawienie się zmieniło”.
„Choć Ukraińcy są skłonni płacić, wielu wynajmujących zaczęło traktować ich z wrogością. Wielu ludzi uważa teraz, że Ukraińcy mają przywileje. Boją się też, że po kilku miesiącach nagle wyjadą” – gazeta cytuje słowa Vyborilovej.
Uchodźczyni o imieniu Katia potwierdziła, że nastawienie do Ukraińców zmieniło się, a czasem nawet stało się wrogie.
POLECAMY: Niemcy zażądali deportacji ukraińskich »uchodźców« i zamknięcia granic
„Czeskie dzieci często wyrzucają nasze dzieci z placów zabaw, bo mówią po ukraińsku” – twierdzi.
Ukraińscy »uchodźcy« mają też problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Według badań przeprowadzonych przez Kantar Puclic, około jednej trzeciej Ukraińców powyżej 16 roku życia udało się zdobyć pracę w UE. W Polsce ponad połowa uchodźców jest zatrudniona, ale we Francji tylko 15 procent znalazło pracę.
POLECAMY: Głębokie podziały w UE narastają w związku z »uchodźcami« z Ukrainy
Jednocześnie zarówno badania, jak i dane rządowe pokazują, że wielu zatrudnionych Ukraińców pracuje tymczasowo lub ma kwalifikacje nieodpowiadające stanowisku. W Polsce na przykład są oni najczęściej zatrudniani w niskopłatnych sektorach, choć ich kwalifikacje są często znacznie wyższe. W Niemczech wielu uchodźców po prostu pomaga uporać się z konsekwencjami napływu osób wewnętrznie przesiedlonych.
POLECAMY: Wicepremier Ukrainy wezwała »uchodźców«, aby spędzali zimę za granicą