Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ostrzega, że dwa dni ostrzałów sprawiły, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa ma rozległe uszkodzenia. Trwają prace, aby teren elektrowni został objęty strefą ochronną.
Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi, stwierdził, że zintensyfikował konsultacje dotyczące ustanowienia strefy ochronnej na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Powołując się na kierownictwo siłowni, przedstawiciele MAEA w niedzielę oznajmili, że doszło do uszkodzenia niektórych budynków, systemów i sprzętu na terenie obiektu.
Według oceny MAEA stan elektrowni nie wywołuje „zaniepokojenia o bezpieczeństwo nuklearne”. Reaktory są obecnie w stanie stabilnym, natomiast paliwo zostało zużyte. Nowe paliwo, a także odpady radioaktywne są wciąż w miejscach składowania. Mimo to rośnie niepokój z powodu „rozległych uszkodzeń” zaporoskiej elektrowni.
Obecny stan uszkodzeń elektrowni?
Rafael Grossi rozpoczął rozmowy mające na celu zabezpieczenie ukraińskich elektrowni jądrowych. Omawiał tę kwestie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Niepokój budzi to, że elektrownia nie była przypadkowo ostrzelana, lecz była celem Rosjan – celowano w infrastrukturę potrzebą do włączenia 5. i 6. bloku energetycznego, które przywróciłyby produkcję energii dla Ukrainy, jak podaje Enerhodar. Uszkodzone są budynki, systemy i sprzęt na terenie obiektu
Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) w opublikowanej we wtorek analizie ocenił, że „dwa dni ostrzału spowodowały rozległe zniszczenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej”. ISW dodał, że rosyjskie władze zwiększają kontrolę rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.
Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie
Obecnie w kraju nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska. Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wskazania aparatur pomiarowych są w normie.
Krajowy monitoring radiacyjny to ponad 70 urządzeń pomiarowych, które weryfikują obecność izotopów promieniotwórczych w powietrzu. Duża ich część rozlokowana jest przy wschodniej granicy kraju. Dzięki pomiarom spektrometrycznym stacje umożliwiają wykrycie i identyfikację śladowych ilości izotopów promieniotwórczych pochodzenia sztucznego, co pozwala na wczesne i sprawne reagowanie w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Bieżące wyniki monitoringu radiacyjnego dostępne są na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.
SC:PAP