W Polskę uderzy dwucyfrowy mróz
„Początkowo pojawi się we wschodniej i północno wschodniej części naszego kraju” – czytamy. Niewykluczone także, że w pierwszych dniach grudnia temperatury spadną nocą nawet do -15°C. Dwucyfrowych mrozów synoptycy spodziewają się na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie i we wschodniej części Mazowsza. Zapowiadane są także słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem.
Pierwszy chwilowy atak zimy mamy za sobą. Z uwagi na zbliżające się święta z coraz większą uwagą śledzimy najnowsze prognozy temperatury na pierwszą dekadę grudnia 2022. Najnowsze wyliczenia numeryczne nadal wskazują na powstanie silnego wyżu i jego pojawienie się nad wschodnią Europę. Ciśnienie w centrum antycyklonu ma przekroczyć 1050 hPa. Wyż będzie zbudowany z bardzo chłodnego powietrza. W przypadku przejaśnień i rozpogodzeń temperatura miejscami, zwłaszcza między Rosją, Białorusią i Ukrainą mogłaby spaść nawet do -30/-15 st. C. Niewykluczone, że ten wyż wpłynie także na pogodę w Polsce. Wówczas większy mróz mógłby się pojawić również w środkowej Europie. Sprawdźmy, jakie jest prawdopodobieństwo niskich temperatur w Polsce.
Wstępnie prognozowane położenie wyżu nad wschodnią Europą, 3 grudnia 2022
Do końca listopada utrzymają się na sporym obszarze Polski temperatury dobowe dość często przez 0 st. C., co oznacza, że termicznie będziemy mieć pogodę określaną, jako przedzimie. Miejscami i okresami będzie możliwa również termiczna zima. Jest to sytuacja gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 0 st. C. Czasami i miejscami zdarzą się w tym okresie opady śniegu i deszczu oraz opady mieszane. Pokrywa śnieżna, która powstanie w niektórych regionach, będzie mieć tendencję do osiadania i zmniejszania się wraz z pojawieniem dodatniej temperatury w ciągu dnia.
Na początku grudnia we wschodniej Polsce będzie do -2 i -3°C w ciągu dnia. Zachodnia część kraju pozostanie z temperaturą dodatnią, do 3-4°C. Według prognoz kolejne dni przyniosą dalsze ochłodzenie, a po 10 grudnia nigdzie w Polsce nie będzie już temperatury dodatniej.
Wstępnie prognozowane wiązki z adwekcją napływającego powietrza do Polski na wysokości 1,5 km na przykładzie Lublina do 10 grudnia 2022
Sytuacja może się zmienić w trakcie pierwszej dekady grudnia. Wówczas nad wschodnią Europą ma się pojawić silny wyż z ciśnieniem przekraczającym 1050 hPa. Kluczowe będzie jego dokładne położenie, bo od niego oraz wielkości zachmurzenia będzie zależny ostateczny spadek temperatur. Najnowsze prognozy długoterminowe wskazują, że między około 3-8 grudnia (+/- 2 dni) również w Polsce temperatury mogą znacząco spaść. Wskazują na to najnowsze wyliczenia głównych wiązek prognostycznych, w tym średniej, operacyjnej i kontrolnej.
Większość wiązek prognostycznych aktualnie leci w dół w prognozach długoterminowych w trakcie pierwszej dekady grudnia 2022. Prognoza dla Polski na przykładzie przewidywań temperatury dla Lublina
Prognozy powstania wyżu i jego pojawienia na wschodzie Europy od dłuższego czasu zaczynają się powtarzać, a to oznacza, że prognoza ma szansę się sprawdzić.
Wstępnie prognozowane położenie wyżu na wschodzie Europy, 4 grudnia 2022
W rejonie antycyklonu będzie zaciągane bardzo zimne powietrze. Aktualne prognozy wskazują, że na obszarze między szczególnie europejską częścią Rosji, a Białorusią i częściowo Ukrainą temperatura powietrza może spaść nawet do -30/-15 st. C. Jeśli w wyżu pojawią się rozpogodzenia, to taki spadek temperatury będzie jak najbardziej realny. Silny mróz może powstrzymać jedynie większe zachmurzenie warstwowe.
Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 4 grudnia 2022
Mamy więc sytuację dość pewnego powstania i pojawienia się na wschodzie Europy wraz z początkiem grudnia wyżu zbudowanego z chłodnego powietrza. Teraz nasuwa się pytanie, jak daleko ten wyż sięgnie i gdzie skieruje najzimniejsze powietrze. Silniejszy mróz na wschód od Polski jest pewny, ale i w naszym kraju nie możemy takiej sytuacji wykluczyć, szczególnie we wschodniej połowie kraju.
Wstępnie prognozowany zasięg bardzo zimnego powietrza na wschodzie Europy, 4 grudnia 2022
Na powyższej mapie widzimy, że bardzo zimne powietrze ma objąć szczególnie południowo zachodnią Rosję, częściowo Białoruś i Ukrainę. To bardzo złe prognozy dla kraju objętego wojną i aktualnie częstymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Pamiętajmy, że prognozy są wstępne i będą jeszcze ulegać zmianom pod względem położenia centrum wyżu i zasięgu adwekcji najchłodniejszego powietrza. Prognozy będziemy weryfikować na bieżąco.