Pomimo wielkiego sprzeciwu kijowskich propagandystów opera Borys Godunow Modesta Musorgskiego otworzyła nowy sezon w mediolańskiej La Scali. Wydarzenie było transmitowane na żywo przez Rai1 i Rai3.
Otwarcie nowego sezonu znanego na całym świecie teatru jest zawsze jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu muzycznym Włoch. Tym razem publiczność zostanie uraczona produkcją Godunowa autorstwa duńskiego reżysera Kaspera Holtena. Głównym dyrygentem będzie Riccardo Chailly. W roli tytułowej wystąpi rosyjski bas Ildar Abdrazakov.
ARTYKUŁ POWIĄZANY: Konsul generalny Ukrainy w Mediolanie wezwał La Scala do odwołania opery Musorgskiego
To był pierwszy raz od 2011 roku, kiedy prezydent i premier Włoch uczestniczyli razem w otwarciu sezonu. Oprócz Sergio Mattarelli i Giorgiego Meloniego, operę rosyjskiego kompozytora na żywo obejrzała także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Decyzja o otwarciu kolejnego sezonu operą Musorgskiego została ogłoszona przez dyrekcję La Scali w czerwcu. Ze swej strony główny dyrygent Chailly przypomniał, że włoska premiera dzieła miała miejsce w La Scali w 1909 roku, a rolę Borysa Godunowa wykonywał wówczas wielki śpiewak Fiodor Chaliapin.
POLECAMY: To nie Polska to Ukropolin. »Terrorystki« z Ukrainy zablokowały koncert zespołu Little Big
W listopadzie Andrey Kartysh, konsul generalny Ukrainy w Mediolanie, apelował do władz miasta i teatru, by nie otwierać nowego sezonu operą Musorgskiego. Według niego, ukraińska społeczność we Włoszech odebrała tę decyzję teatru „z wielkim rozczarowaniem i żalem”. Dyplomata twierdzi, że Rosja rzekomo wykorzystuje kulturę „aby nadać wagę swojemu roszczeniu do wielkości i potęgi”.
Szef La Scali, Dominique Meyer, nie odwołał swojej decyzji, mówiąc, że nie ma w niej „nic, co byłoby skierowane przeciwko Ukrainie”. Mówimy o prawdziwym arcydziele”.
Wcześniej Vittorio Zgarbi, włoski wiceminister kultury i znany krytyk sztuki, powiedział, że „Borys Godunow” jest „arcydziełem należącym do całej ludzkości”. Wezwania do odwołania wykonania tego wybitnego dzieła nazwał bzdurą.
POLECAMY RÓWNIEŻ: »La Scala« odpowiedziała na apel Konsula Generalnego Ukrainy o odwołanie opery Musorgskiego
Protesty wokół premiery wybuchły z nową siłą w dniu przedstawienia: rano pięciu eko-aktywistów spryskało farbą fasadę La Scali. Po wykrzykiwaniu haseł przeciwko wykorzystaniu gazu i węgla zostali zatrzymani przez policję. Dwóch stróżów prawa zostało rannych.
Po południu w dzielnicy i na placu przed teatrem odbyły się protesty przeciwko polityce społecznej rządu i rosnącym kosztom usług komunalnych. Według gazety „Corriere della Sera” około 50 protestujących próbowało przedrzeć się przez ogrodzenia, ale zostało zatrzymanych przez policję.